Ile kosztują usługi fotografa ślubnego?

Ile kosztują usługi fotografa ślubnego?

Ile kosztują usługi fotografa ślubnego? Organizacja wesela, jak i samo wesele wiąże się z określoną opłatą. Każda para młoda jest zazwyczaj w stanie przeznaczyć określony budżet na taką imprezę. Planując wydatki nie zapomnijcie o wydatkach związanych ze zdjęciami ślubnymi, w końcu to jedna z najważniejszych pamiątek dnia, po której idą wspomnienia, które niestety bywają bardzo krótkotrwałe. Aby móc w pełni określić przybliżony budżet fotografa, warto zastanowić się nad poniższymi kwestiami, które z pewnością wpłyną na koszt.

Cennik usług fotografa ślubnego

Fotografowie często oferują swoje usługi w pakietach, które różnią się ceną i usługą. W zależności od fotografa paczka może mieć inną nazwę, ale to nie ma najmniejszego znaczenia. Najważniejsze jest to, co zawierają. W pakiecie ich ceny wahają się od 600 zł do 1000 zł, a szersze wersje zaczynają się od 1200 zł i więcej. Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt fotografa są jego kwalifikacje i reputacja.

Ludzie, którzy są w branży od dłuższego czasu, mają dobre wyniki i dobrą reputację klientów, często mają wyższe wymagania wobec początkujących współpracowników do robienia zdjęć ślubnych. Nie oznacza to jednak, że ktoś, kto był na zaledwie kilku weselach, świadczy znacznie niższy poziom usług. Często zdarza się, że ze względu na zalew zleceń, renomowany fotograf podejdzie do Młodej Pary mniej indywidualnie niż początkujący fotografik. Dlatego ważne jest, aby kierować się nie tylko reputacją, ale także portfolio fotografa i naszymi relacjami z nim.

Godziny pracy

Ile kosztują usługi fotografa ślubnego?
Ile kosztują usługi fotografa ślubnego?

Kolejną kwestią, która wpływa na cenę usług fotografa, jest czas, jaki spędza on na naszych imprezach. Jeśli Państwo Młodzi chcą, aby fotograf towarzyszył im od przygotowań, aż do przyjęcia weselnego, a nawet dłużej, muszą liczyć się także z tym, że kwota za zdjęcia ślubne wykonane przez taką osobę będzie wyższa. Wielu fotografów świadczy tak kompleksową usługę we wspomnianym wcześniej pakiecie w wersji rozszerzonej, jak np. ustawienie fotobudki dla gości, która jednocześnie jest świetnym miejscem, nie tylko może być ukoronowaniem wesela, ale także zaproszonym na bankiet weselny Wiele pamiątek powstaje z udziałem gości. Jeśli budżet Młodej Pary nie jest bardzo ograniczony, to nawet dwóch fotografów jest tego wartych, mogą towarzyszyć każdemu podczas procesu przygotowań, a także stworzyć więcej ujęć, na pewno nie pomijając ważnych momentów.

Ogromny wpływ na ostateczną cenę ma również ilość zdjęć. Podstawowy pakiet zawiera zwykle od 100 do 2000 zdjęć ślubnych, które zazwyczaj przenoszone są na nośnik danych. W wersji rozszerzonej fotograf może wykonać do 1000 zdjęć, a najczęściej fotograf decyduje się na udostępnienie nowożeńcom zdalnego dostępu do prywatnej biblioteki w takiej wersji, aby mogli swobodnie przekazywać zdjęcia swoim gościom. Coraz częstszą praktyką jest wliczanie wyboru najpiękniejszych fotografii również w koszt wykonania fotoksiążki lub albumu. Taka forma fotografii ślubnej może być świetnym pomysłem jako podziękowanie dla rodziców. Gotowe fotoksiążki to wszelkie niższe koszty związane z drukowaniem własnych zdjęć. Wielu fotografów pobiera od swoich klientów opłatę lub oferuje tę usługę jako rozszerzenie określonego pakietu.

Terminy i ceny

Termin typowego ślubu nie będzie obojętny na cenę usług fotografa ślubnego. Jeśli Młoda Para zdecyduje się na plener ślubny w innym terminie niż uroczystość, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami do 1000 zł. Ponadto rozwiązanie to wiąże się z ponownym przygotowaniem fryzury, makijażu i wielu innych rzeczy, a także wolnym czasem, dlatego wiele par wciąż korzysta ze słabych ogniw w dniu ślubu. Skuteczna organizacja takich wydarzeń nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Grupowa sesja zdjęciowa może odbyć się po ceremonii, po przybyciu gości na salę weselną lub po powitaniu i toaście. Oczywiście wyceny mogą się różnić w zależności od miejsca ślubu i wymagań młodej pary. W większości fotografowie są otwarci na sugestie i chcą spełnić wszystkie życzenia swoich klientów na najwyższym poziomie, o ile są one realistyczne w granicach rozsądku.

Wybierając fotografa, nie zapomnij o jednej z najważniejszych kwestii, jaką jest pozwolenie na wykonywanie zdjęć w obiekcie sakralnym, które wydawane jest fotografowi po ukończeniu przez kościół odpowiedniego szkolenia. Nie wolno robić zdjęć bez uprzedniej zgody proboszcza parafii, w której organizowana jest uroczystość. Uzyskanie zgody w dniu ślubu to ostatnia rzecz, o której państwo młodzi powinni myśleć w dniu ślubu. Dlatego warto zająć się tym odpowiednio wcześnie, pytając kandydatów na fotografów ślubnych o ten ważny szczegół.