Zdrowa żywność – jakie produkty warto uwzględnić w swojej diecie?

Zdrowa żywność – jakie produkty warto uwzględnić w swojej diecie?

Społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome tego, jak istotne jest zdrowe i zbilansowane odżywianie. Wybieranie zdrowej żywności wpływa pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu, jest wsparciem przy wielu schorzeniach, ponadto poprawia nastrój.

Jaka powinna być żywność uznawana za zdrową?

Zdrowa żywność to pojęcie odnoszące się do naturalnych produktów, które nie posiadają jakichkolwiek dodatków (chemiczne środki ochrony roślin, chemiczne substancje polepszające wzrost, nawozy syntetyczne, aromaty, polepszacze, napromieniowanie). Taka żywność może być produkowana tylko i wyłącznie przy pomocy naturalnych metod, a więc bez zastosowania technik inżynierii genetycznej. W ekologicznej hodowli zwierząt nie stosuje się hormonów wzrostu, genetycznie modyfikowanych pasz oraz antybiotyków.

Jakie zdrowe produkty warto zastosować w codziennej diecie?

Warzywa

To źródło drogocennych dla nas witamin. Ponadto, zapewniają niewielką ilość kalorii, z tego względu można jeść ich dużą ilość bez obaw o przybranie na wadze. To produkty które można przygotować w różnych postaciach, jednakże najlepiej jeśli obróbka termiczna trwa krótko, aby warzywa mogły zachować w sobie jak najwięcej witamin oraz minerałów. Możemy zakupić ekologiczne warzywa online. Takie zakupy warzyw i owoców w sklepie internetowym to sposób na szybkie zapełnienie lodówki zdrowymi produktami.

Ziarna oraz rośliny strączkowe

Do swojego codziennego menu powinnyśmy wprowadzić również: owies, jęczmień, żyto i orkisz. Zaliczane są one do węglowodanów złożonych, które są bogactwem substancji odżywczych i błonnika. Polecane osobom, które nie cierpią z powodu nadwrażliwości na gluten. Warto zachować umiar w ich spożyciu, jednak należy pamiętać, że odpowiadają one za utrzymanie prawidłowego tempa metabolizmu, a także regulują poziom sytości oraz głodu. W diecie nie powinno zabraknąć roślin strączkowych, ze względu na zawartość w nich soli mineralnych, witamin oraz błonnika.

Owoce

Owoce powinny być stałym elementem naszego jadłospisu. Warto wybierać zwłaszcza owoce sezonowe, ponieważ odznaczają się one największą ilością składników odżywczych, minerałów i witamin. Owoce dobrze jest spożywać zwłaszcza w pierwszej połowie dnia. Niektóre z nich (np. banany) dostarczają nam dużą ilość kalorii.

Zdrowe tłuszcze

Tłuszcz jest niezbędnym składnikiem dla naszego organizmu, który dostarcza mu energii do działania. Nie warto jednak zbyt często smażyć na głębokim tłuszczu. Dobrze jest sięgać po zdrowe tłuszcze, jak na przykład olej kokosowy, który także świetnie sprawdza się do smażenia potraw. Olej kokosowy, jak i inne zdrowe oleje zakupić można w internetowym sklepie spożywczym.

Białka

Składnik istotny zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie. To podstawowy budulec mięśni. Produkty bogate w ten składnik pozwalają na zwiększenie masy mięśniowej. Białko znajdziemy między innymi w kurczaku, jajkach, serze białym czy ryżu. Ekologiczne mięso oraz jajka od kur z wolnego wybiegu zamówimy także w wygodny sposób w delikatesach spożywczych online.

Woda

Pomimo tego, iż nie dostarcza nam substancji odżywczych, to jednak picie jej odpowiedniej ilości jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia.

Orzechy

Spożywając codziennie nawet niewielką ilość orzechów, dostarczamy organizmowi dużą ilość przeciwutleniaczy, białek roślinnych oraz błonnika.

Ryby

Niezwykle cenne dla naszego zdrowia artykuły spożywcze. Znajdziemy w nich wiele kwasów tłuszczowych Omega-3, ponadto zawierają dużo witamin. Warto więc jak najczęściej po nie sięgać.

Przyprawy

W codziennym przygotowaniu potraw nie można zapomnieć o pewnych dodatkach w postaci przypraw. Sięgajmy jak najczęściej po aromatyczne zioła, które wpłyną korzystnie na nasze zdrowie, a także dodadzą walorów sakowych naszym daniom.

Produkty zasadotwórcze

To produkty będące źródłem pierwiastków zasadotwórczych oraz kwasotwórczych. Znaczna część spożywanego przez nas jedzenia jest kwasotwórcza dlatego należy pamiętać o dostarczaniu organizmowi produktów zasadotwórczych. Co ważne, powinny one stanowić około 80 procent naszej codziennej diety. Do produktów zasadowych zalicza się: jarmuż, ogórki, kiełki, zielony kalafior, biała fasola, awokado, sałata, brokuły, komosa ryżowa, rukola, soczewica, kasza gryczana, oleje tłoczone na zimno, mleko kozie. Nasz organizm zakwaszają takie produkty jak: mięso, nabiał, cukier, kwasy nasycone i kofeina.

Jakie korzyści niesie ze sobą wybieranie zdrowej żywności?

Ekologiczny sposób uprawy roślin oraz hodowli zwierząt podnosi jakość artykułów spożywczych, jakie znajdują się na półkach sklepowych. Spożywanie właśnie takich produktów niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu. Wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Zdrowa żywność zawiera o wiele większą ilość wartościowych składników odżywczych. Produkty tworzone przy pomocy substancji chemicznych mogą wywoływać nawet reakcję uczuleniową. Co ważne, nie musimy wcale rezygnować ze słodyczy.  W sklepie internetowym ze słodyczami znaleźć możemy wiele słodkości, bez chemicznych dodatków. Wysokiej jakości słodycze w sklepie online są przygotowywane przy użyciu najlepszych składników.