Zaufany deweloper

Zaufany deweloper

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym to  jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Bez względu na cel tej inwestycji: mieszkalny, czy nieruchomość do wynajęcia jest to spory wydatek, nieraz obciążony kredytem. Dlatego najważniejszy jest wybór zaufanego dewelopera, który ma doświadczenie na rynku budowlanym. Nie należy wierzyć wizualizacjom osiedli, zapewnieniom o wygodach i nadzwyczajnym standardzie mieszkania w atrakcyjnej cenie. Zanim podpisze się umowę  z deweloperem, należy go sprawdzić. W końcu powierzamy firmie deweloperskiej pieniądze z kredytu i swoją przyszłość.

Długa droga do mieszkania

Własne mieszkanie lub dom to marzenie wielu ludzi, którzy chcą usamodzielnić się lub nie mają ochoty dłużej wynajmować mieszkania.  Pierwszym krokiem w długim procesie zakupu nieruchomości jest ustalenie, jakiego mieszkania szukamy i przejrzenie ofert. Kiedy już zostanie podjęta decyzja o zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, a tym bardziej o nabyciu lokalu mieszkalnego, który dopiero zostanie wybudowany, to trzeba sprawdzić firmę, która podjęła się wykonania inwestycji, czyli dewelopera. Musi mieć doświadczenie na rynku, zrealizowanych kilka projektów, stabilną sytuację finansową i oczywiście dobrą opinię klientów, którzy mieszkają lub pracują w wybudowanych przez wybranego dewelopera budynkach.

Wiarygodność dewelopera

Opinie internetowe są dobrym źródłem informacji o dewelopera. Bywa, że konkurencji na rynku wpisują o innych różne nieprawdziwe, a nawet szkalujące informacje podpisując się nickiem. Pewniejszą informacją o jakości usług dewelopera jest Polski Związek Firm Deweloperskich, który zrzesza firmy uczciwe, przestrzegają kodeksu dobrych praktyk w relacjach z klientem. Deweloper, który należy do PZFD to pewność dla klienta, że jego mieszkanie powstanie, a to jest wartość bezcenna. Koniecznie trzeba sprawdzić Krajowy Rejestr Sądowy oraz obecność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – należy zwrócić uwagę na informację o składaniu sprawozdań finansowych dla sądu rejonowego. Warta przeanalizowania jest rubryka z informacjami o postępowaniach upadłościowych i postępowaniach komorniczych. Deweloper, który jest w trakcie procedury upadłościowej lub ma zajęcia komornicze, nie jest wiarygodnym inwestorem i najlepiej poszukać innej oferty.Zaufany deweloper

Dobrym sposobem sprawdzenia dewelopera jest wizyta na osiedlach, które wybrana firma wybudowała. W końcu warto zobaczyć, jak inwestycja została zrealizowana  i przekonać, z jakich materiałów zostały wybudowane budynki i jak wygląda część wspólna.  Oglądając ukończone realizacje, trzeba pamiętać, że każda inwestycja jest inna, ma odmienne założenia. Jest różnica pomiędzy standardem w budowie apartamentowców i segmentu budownictwa popularnego. 

Wizyta w biurze sprzedaży

Kiedy przyszły właściciel mieszkania zdobył już pewną wiedzą o deweloperze warto, żeby odwiedził biuro sprzedaży.  Rozmowa z doradcą pozwoli na uzyskanie dodatkowych informacji o inwestycji. Nastawienie handlowców i ich wiedza na temat osiedla, to także sposób na weryfikację dewelopera. Dobry i wiarygodny inwestor dba o biuro obsługi, zatrudnia profesjonalnych doradców i zaopatruje biuro w materiały promocyjne. 

Obowiązki dewelopera wobec klienta wynikające z ustawy deweloperskiej

Nowa ustawa deweloperska zobowiązała firmy – inwestorów budownictwa mieszkaniowego do prowadzenia rachunków powierniczych, na które klient przelewa pieniądze – to gwarancja bezpieczeństwa środków wpłaconych przez nabywcę na poczet budowanego mieszkania. Ustawa deweloperska narzuciła inwestorom pewne wzory umów z klientami. Zabezpiecza prawnie i finansowo kupujących mieszkania na rynku pierwotnym. Klient musi otrzymać prospekt informacyjny, składający  się z dwu części: pierwszej – ogólnej, w której znajdzie się opis inwestycji, jej stan prawny, sposób finansowania oraz harmonogram prac budowlanych. W drugiej – indywidualnej, zawierającej  informacje dotyczące konkretnego lokalu, który chce nabyć kupujący. Umowa deweloperska musi być podpisana w obecności notariusza, a koszt  usługi notarialnej ponoszą obie strony: deweloper i przyszły właściciel mieszkania.  W umowie muszą znaleźć się zapisy o ewentualnym odstąpieniu od umowy oraz o ewentualnych odsetkach i karach.

 

Rabaty dla klientów

Deweloper mający doświadczenie na rynku i dobrą sytuację finansową może zaproponować klientom atrakcyjne promocje, np.: program rabatowy, w wyniku którego nabywca mieszkania może zaoszczędzić kilka tysięcy i przeznaczyć je na urządzenie mieszkania. Bardzo często firmy deweloperskie pomagają klientom w załatwieniu formalności związanych z kredytem hipotecznym i mają umowy z bankami, dzięki którym nabywcy mieszkań mogą uzyskać korzystniejszy kredyt. 

Wiele informacji o deweloperze znajdziemy na jego stronie internetowej. Jeżeli posiada certyfikaty wystawione przez uznane w branży podmioty, to jego wiarygodność rośnie. Inwestycja w mieszkanie na rynku pierwotnym nie musi być ryzykowna, o ile przyszły nabywca dokładnie zweryfikuje dewelopera realizującego inwestycję.