Wybór frezarki

Wybór frezarki

Wybór frezarki –  frezarka to jedno z podstawowych urządzeń, używanych w gabinetach kosmetycznych oraz podologicznych. Wybranie odpowiedniego rodzaju sprzętu jest kluczowe dla właściwego, skutecznego i bezpiecznego wykonywania poszczególnych zabiegów.

Rodzaje frezarek

Wszystkie dostępne na rynku frezarki podzielić można na dwie podstawowe grupy, jakimi są:

  • frezarki do pracy na sucho,
  • frezarki do pracy na mokro.

Pierwszy rodzaj sprzętu to frezarki wyposażone w specjalny pochłaniacz pyłu, który skutecznie zasysa drobinki ścieranego, suchego naskórka lub płytki paznokciowej. Tego rodzaju frezarki umożliwiają znacznie bardziej precyzyjną pracę, jednak bardzo ważne jest, aby pamiętać o regularnym opróżnianiu pojemnika oraz konserwacji pochłaniacza, by uniknąć przegrzania się i uszkodzenia sprzętu. Drugim rodzajem są frezarki do pracy na mokro, posiadające specjalny spryskiwacz, który nie dopuszcza do unoszenia się powstającego pyłu. Praca na mokro nie zawsze pozwala jednak na dokonanie precyzyjnej oceny aktualnego stanu stopy lub paznokcia poddawanego zabiegowi. 

Najważniejsze parametry frezarki

Aby wybrać najlepszą frezarkę https://kerpro.pl/kategoria-produktu/frezarki/, optymalnie odpowiadającą indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom, należy szczególną uwagę zwrócić na jej najważniejsze parametry. Należą do nich między innymi gabaryty urządzenia. Wielkość i waga frezarki mają bezpośredni wpływ zarówno na wygodę, jak i precyzję pracy podologa. Im mniejsze urządzenie tym lżejsze i mniej obciążające nadgarstek jest jego użytkowanie. Na wagę i rozmiar urządzenia warto zwrócić uwagę także w przypadku, gdy prowadzimy mobilny gabinet z dojazdem do pacjenta.

Wybór frezarki
Wybór frezarki

Tym, czemu także należy się dokładnie przyjrzeć przed dokonaniem wyboru, jest zakres obrotów danej frezarki. Jest to bowiem parametr determinujący efektywność pracy sprzętu. Dobrej klasy urządzenia to takie, które są w stanie wykonać co najmniej 25 tysięcy obrotów na minutę. Do bardziej specjalistycznych, jak i precyzyjnych zabiegów warto jednak wybrać frezarkę o zakresie obrotów na poziomie 40 tysięcy na minutę. Poziom obrotów urządzenia ściśle wiąże się także z jego ceną, którą oczywiście warto również wziąć pod uwagę. Ponadto, należy zastanowić się do jakich rodzajów zabiegów używana ma być dana frezarka.

Parametr ten prowadzi do kolejnego istotnego aspektu, jakim są koszty eksploatacji sprzętu. Frezarka o wysokich możliwościach i dużej mocy silnika nierzadko narażona jest na przegrzanie, co oczywiście wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Warto więc zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem jest wybór urządzenia o niższych parametrach, czy też mocniejszego sprzętu wraz z ryzykiem pojawienia się konieczności jego serwisowania.

Na koszty eksploatacji frezarki składa się także odległość do najbliższego sklepu lub serwisu producenta danego urządzenia. Warto bowiem wybierać produkty, które serwisować możemy od ręki, a których części zamienne dostępne są w naszym kraju. 

 

Wybór frezarki – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zarówno dla samego podologa, jak i jego pacjentów ważne jest, aby frezarka odznaczała się precyzją i skutecznością pracy, ale także gwarantowała bezpieczeństwo i komfort dla obu stron. Wybierając frezarkę warto więc zwrócić także uwagę na poziom głośności jej pracy. Zbyt hałaśliwy sprzęt, używany przez kilka godzin dziennie może skutecznie utrudniać i uprzykrzać pracę specjaliście, jak również przeszkadzać odwiedzającym gabinet pacjentom. 

To, jakiej dokładnie frezarki potrzebujemy, uzależnione jest także od rodzaju zabiegów, jakie będziemy z jej pomocą wykonywać. Inne parametry powinien mieć bowiem sprzęt, przeznaczony do wykonywania podstawowych zabiegów podologicznych, inne natomiast frezarka do pedicure. W pierwszym przypadku powinno to być urządzenie lekkie i poręczne, dobrze leżące w dłoni, wyposażone w pochłaniacz pyłu, a więc będące frezarką do pracy na sucho. Ponadto sprzęt ten powinien posiadać także efektywnie pracujący filtr oraz odpowiednie wejście na wymienne końców w rozmiarze 2,35mm. Jeśli chodzi o wartość obrotów, może ona oscylować pomiędzy 4 a 20 lub 4 a 40 tys. obrotów na minutę.

Właściwe użytkowanie to podstawa

Bardzo ważne jest, aby – niezależnie od tego, jaką dokładnie frezarkę wybierzemy – pamiętać o jej prawidłowym i umiejętnym użytkowaniu. Tylko profesjonalne i w pełni odpowiedzialne korzystanie ze sprzętu może zagwarantować jego długą żywotność i niezawodność. Należy więc pamiętać o regularnej konserwacji i pielęgnacji sprzętu, a także o jego bezpiecznym przechowywaniu. Warto zatroszczyć się również o jakość i bezpieczeństwo wszystkich używanych wraz z frezarką akcesoriów, przede wszystkim jej wymiennych końcówek. Konieczne jest ich każdorazowe dezynfekowanie i sterylizowanie, które zapewnia bezpieczeństwo wszystkim pacjentom, jak i samemu podologowi. Ponadto kluczowe jest także posiadanie odpowiedniej palety frezów, tak aby przy poszczególnych zabiegach i konkretnych czynnościach pielęgnacyjnych mieć możliwość wyboru najodpowiedniejszego z nich.