Wszystko, co trzeba wiedzieć o agencji ochrony!

Wszystko, co trzeba wiedzieć o agencji ochrony!

Aby zapewnić najlepszą ochronę przed kradzieżami, z pewnością świetnym rozwiązaniem będzie wynajem specjalistycznej agencji ochrony. Jest to zdecydowanie skuteczny sposób, który wbrew pozorom nie należy do najdroższych. W okolicach znajdziemy wiele firm, które oferują usługi w tym zakresie, jednak zanim podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy dowiedzieć się nieco więcej na temat pracowników ochrony. Kim dokładnie jest pracownik agencji ochrony? Jakie są konsekwencje nieuzasadnionego wezwania? W jaki sposób wygląda interwencja? Jakie elementy warto uwzględnić na umowie? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znaleźć można w poniższym artykule, dlatego też serdecznie zapraszamy do jego lektury.

Kim jest pracownik agencji ochrony?

Dużo w tym przypadku zależy od firmy. Często mamy do czynienia z zawodowymi agentami, którzy posiadają specjalną licencję. Wydawana jest przez odpowiedni organ wojewódzki. Są to osoby, które przeszły szereg szkoleń, dlatego też tego typu pracownicy to gwarancja wysokiej jakości usług. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, w jaki sposób udzielić pomocy przedmedycznej, znają pojęcia prawne, które okazują się niezbędne w ich pracy, ale również są sprawni fizycznie, co jest bardzo istotne. Jednakże regularnie dochodzi do sytuacji, w których zatrudniane są osoby, które nie posiadają żadnej licencji. Jest to oczywiście doskonała forma oszczędności pieniędzy, a należy pamiętać, że pracownik bez licencji wcale nie musi być gorszy i mniej doświadczony. Niestety ma mniejsze uprawnienia, bowiem w żadnym przypadku nie może posiadać broni, a także stosować środków przymusu bezpośredniego, które polegają chociażby na założeniu kajdanek. Dodatkowo osoba wynajmująca ma pewność, że dany pracownik agencji jest dokładnie sprawdzany m.in. w CRS, dzięki temu biuro nie będzie miało w szeregach pracowników wcześniej karanych. Usługobiorcy przede wszystkim zwracają uwagę na to czy pracownik miał wcześniej kontakt z policją lub wojskiem, bowiem na tej podstawie możliwe jest wydedukowanie czy mamy do czynienia z dobrym wyszkoleniem.

Jak wygląda interwencja agencji ochrony?

Kiedy dojdzie do sytuacji, w której obwód specjalnego systemu założonego przez agencje zostanie naruszony, wówczas mamy do czynienia z przyjazdem patrolu. Co ciekawe, czas dojazdu jest błyskawiczny i wynosi maksymalnie 15 minut w godzinach szczytu, z reguły jednak dzieje się to znacznie szybciej. Podczas wybierania agencji ochrony warto zwrócić uwagę na wielkość patroli, bowiem jedna osoba to zdecydowanie za mało i często może być bezradna. Postępowanie załogi patrolowej, która przybędzie na miejsce, może się różnić, w zależności od tego, z jaką sytuacją mamy do czynienia. Jeśli doszło do włamania, ewentualnie próby kradzieży, ochrona nie wchodzi do środka. Wszyscy pozostają na zewnątrz, aby przypadkowo nie zatrzeć śladów. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy ochrona ma do czynienia z sygnalizowanym napadem. Wówczas grupa ochroniarzy może wejść do danego budynku. Konieczna jest błyskawiczna reakcja. Dozwolone jest w tym przypadku używanie siły, środków przymusu, broni. Najważniejsze staje się schwycenie sprawców.

Nieuzasadnione wezwanie agencji- konsekwencje

Jeśli wezwanie będzie nieuzasadnione, a załoga przyjedzie na miejsce, wówczas narażeni jesteśmy na dodatkowe koszty. Kiedy może dojść do takiej sytuacji? Załóżmy hipotetycznie, że jesteśmy świadkami włamania do naszego samochodu, więc zawiadamiamy agencję ochrony. Okazuje się jednak, że w umowie mowa jest tylko o ochronie mieszkania i domowników. Wydaje się to być absurdalne, niestety jest prawdziwe. Patrol przyjeżdża również często z powodu zabawy dziećmi pilotem/klawiaturą. Na szczęście często w umowach znaleźć można zapisek, który umożliwia raz w miesiącu uruchomienie alarmu bez żadnych konsekwencji pieniężnych. Dochodzi także do sytuacji, w których alarm sam się uruchamia, wówczas usługodawca, czyli agencja ochrony, ma obowiązek sprawdzenia i naprawienia tego błędu. 

Co powinno znaleźć się w umowie?

W przypadku umów o domach jednorodzinnych, warunki są standardowe i bardzo podobne w każdej agencji ochrony. Jednak jeśli wykraczamy poza standardową ochronę, wówczas należy dokładnie zdefiniować brzmienie umowy, aby jasność była po obu stronach. Przede wszystkim uwzględnić trzeba cenę usługi, a także rodzaj chronionego obiektu. Jest to bardzo istotne i nie możemy o tym zapominać. Dodatkowo istotny jest czas trwania umowy, a także okres wypowiedzenia . Nie obędzie się bez określenia umownych kar. Jeśli nałożono nadajnik GSM, powinniśmy z góry wskazać, która ze stron będzie ponosić koszty SMS. Na wszelki wypadek warto zainteresować się również reakcją agencji ochrony w przypadku powstania jakichkolwiek zaległości finansowych. Większość firm po prostu demontuje system. Mogą również zdarzyć się sytuacje, w których powinniśmy otrzymać odpowiednie odszkodowanie. Dzieje się tak najczęściej, kiedy załoga przybędzie na miejsce po czasie, kradzież zostanie niezauważona, dojdzie do zniszczenia mienia lub gdy pracownik wejdzie na teren domu usługobiorcy bez pozwolenia.