Utrzymujący się od dłuższego czasu niski poziom stóp procentowych zachęca do pożyczania pieniędzy i konsumpcji. Aby uzyskać kredyt bankowy lub pożyczkę w parabanku, trzeba mieć nienaganną historię w Biurze Informacji Kredytowej. W przypadku osób, które miały wcześniej problem z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań jedyną szansą na uzyskanie szybkiej gotówki jest pożyczka pod zastaw oferowana przez lombardy.
Szybka gotówka bez zaświadczeń
Działalność lombardów w Polsce polega na skupowaniu i sprzedawaniu wartościowych przedmiotów, a także udzielaniu pożyczek pod zastaw. Tego rodzaju instytucje od wielu lat działają na całym świecie, a w Polsce popularne były przede wszystkim w okresie międzywojennym, gdy funkcjonowały jako zakłady zastawnicze. W okresie socjalizmu firmy udzielające pożyczek pod zastaw nie działały. Ponownie zaczęły pojawiać się w latach 90-tych XX wieku. Czym było to spowodowane? Przede wszystkim niedoborem gotówki wywołanym zmianami ustrojowymi. Obecnie lombardy notują dynamiczny rozwój, a z każdym rokiem ilość podmiotów działających na rynku rośnie.
Podstawowym produktem oferowanym przez lombard jest pożyczka pod zastaw. Oferta lombardów skierowana jest głównie dla osób, które nagle potrzebują gotówki, a nie mogą liczyć na kredyt bankowy lub chwilówkę. Co trzeba zrobić, by móc zaciągnąć taką pożyczkę? Przede wszystkim dysponować wartościowym przedmiotem, który może zostać zastawiony w lombardzie. Stanowi on zabezpieczenie na wypadek, gdyby pożyczkobiorcy nie udało się spłacić w umówionym terminie zaciągniętych zobowiązań. W takiej sytuacji przedmiot oddany w zastaw przechodzi na własność lombardu i może zostać przez niego sprzedany.
Co może być przedmiotem zastawu
Żeby móc skorzystać z pożyczki oferowanej w lombardzie trzeba być właścicielem przedmiotu, który będzie mógł zostać zastawiony. Co może być takim przedmiotem? Okazuje się, że praktycznie każda rzecz, która przedstawia jakąkolwiek wartość. Najczęściej zastawiane przedmioty to urządzenia elektroniczne oraz sprzęt RTV i AGD. Praktycznie każdy ma w swym domu nowoczesny smartfon, komputer lub tablet. Tego rodzaju sprzęt zazwyczaj jest wart przynajmniej kilkaset złotych. Osoby, które pragną pożyczyć większe sumy, decydują się zastawić zestawy kina domowego, telewizory, kamery cyfrowe, aparaty fotograficzne, pralki i lodówki, a nawet samochody. Należy mieć świadomość tego, że za zastawiony przedmiot można otrzymać gotówkę w wysokości odpowiadającej około 30% jego rzeczywistej wartości. W przypadku telewizora o wartości 1000 zł wysokość udzielonej pożyczki będzie więc wynosić około 300 zł.
Warto pamiętać, że okres spłaty pożyczki zaciągniętej w lombardzie wynosi zwykle od 7 do 31 dni. Oznacza to, że do tego czasu lub do czasu spłaty zobowiązania ze sprzętu nie będzie można korzystać. Dlatego też zaleca się, by oddawać w zastaw przedmioty, bez których można się obyć przez ten czas. Do takich zaliczyć należy konsole do gier, biżuterię, meble, sprzęt sportowy oraz inne elementy wyposażenia. Niektórzy klienci decydują się zastawiać przedmioty, których aktualnie nie używają. Jest to m.in. markowa odzież, luksusowe dodatki w postaci markowych torebek i zegarków, a także narzędzia remontowo-budowlane oraz sprzęt medyczny. Zdarza się, że z pożyczki lombardowej korzystają osoby, które utraciły płynność finansową ze względu na niewypłacalność prowadzonej przez nich firmy? Co mogą zrobić w takiej sytuacji? Jednym z zalecanych rozwiązań jest zastawienie pozostałości po prowadzonej działalności w postaci kasy fiskalnej, czy też elementów wyposażenia sklepu lub biura.
Podstawowe zasady zawierania umów
Wiele osób, które nagle potrzebuje gotówki, zastanawia się, czy pożyczki lombardowe są bezpieczne? Opinie klientów w większości przypadków pozytywnie oceniają ten sposób pozyskiwania gotówki. Oczywiście, aby uniknąć problemów, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Pierwsza z nich dotyczy wyboru lombardu. Na rynku działa wiele podmiotów stacjonarnych i internetowych, dlatego przed skorzystaniem z ich usług należy poczytać opinie na ich temat i rekomendacje innych klientów. Jedno z najważniejszych pytań, jakie należy zadać, dotyczy sposobu przechowywania zastawionych przedmiotów. Najlepiej, gdyby były one przechowywane w bezpieczny sposób w miejscu, do którego osoby nieupoważnione nie mają dostępu. Dzięki temu po spłacie pożyczki będzie można odzyskać własność w niezmienionym stanie.
Co zrobić, aby uniknąć problemów i niedomówień? Przede wszystkim zwrócić szczególną uwagę na zapisy w umowie. Jest to niezwykle ważny dokument, na którego podstawie pożyczkobiorca może dochodzić swych praw. Podstawowe informacje, jakie powinny znaleźć się w takim dokumencie to przede wszystkim dokładne dane pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy, a także data i miejsca zawarcia umowy. Inne istotne paragrafy to informacje na temat rodzaju udzielanej pożyczki, jej wysokość, termin i forma spłaty zobowiązań, opis i wartość zastawu. W umowie powinny się również znaleźć informacje o wszelkich opłatach związanych z obsługą zadłużenia, a także odręczne podpisy obu stron.