Choć stopy stanowią tak samo istotną część ciała, jak dłonie, często o nich zapominamy. Ukryte w butach i pod skarpetką są dla wielu osób wprost niewidzialne. Problemy zaczynają się, gdy pojawiają się dolegliwości takie jak pękające pięty czy zmiany skórne na stopach. Wtedy zastanawiamy się, co z tym zrobić. Gdy domowe metody zawodzą, chętnie sięgamy po pomoc specjalisty. Może nim być specjalista podolog https://spondylus-podologia.pl/uslugi/diagnostyka/konsultacja-z-podologiem-koszalin. Czym dokładnie się zajmuje? Jakie zabiegi wykonuje? Na czym polegają konsultacje podologiczne?
Kim jest podolog?
Podolog https://spondylus-podologia.pl/uslugi/diagnostyka/badania-mykologiczne-koszalin to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem oraz pielęgnacją stóp. Nie należy mylić go z lekarzem. Choć podologia łączy elementy medycyny i kosmetologii, nie jest jednak nową specjalizacją lekarską. Ponadto podolog musi również łączyć elementy wiedzy diabetologicznej i chirurgicznej, aby poprawnie zdiagnozować problem, a następnie skutecznie leczyć. Jaki jest zakres pracy podologa? Zajmuje się przede wszystkim dolegliwościami takimi jak: haluksy, wrastające paznokcie, odciski czy grzybica stóp. Przed rozpoczęciem usług zajmuje się przede wszystkim diagnozą, na którą składa się wywiad z pacjentem oraz oględziny chorego miejsca. Ponadto specjalista wykonuje pedicure medyczny, a także udziela profesjonalnych rad w zakresie samodzielnej pielęgnacji stóp. Układa odpowiedni zestaw kosmetyków pielęgnujących czy poszczególne etapy zabiegów.
Najważniejsze w pracy podologa jest jednak rozpoznanie przyczyn problemu, a następnie ich usunięcie wraz z objawami. Jednym z popularnych problemów jest tzw. stopa cukrzycowa. To efekt cukrzycy, który spowodowany jest niedostatecznym ukrwieniem stopy, co zmniejsza poziom bólu w tym obszarze. Ponadto rany na stopie gorzej się goją i powstają tam owrzodzenia. Ponadto pacjenci zgłaszają się z grzybicą stóp, odciskami, modzelami czy wrastającymi paznokciami. W każdym z tych przypadków podolog może podjąć środki zapobiegawcze, jak i korekcyjne. W związku z tym może wykonać profesjonalne zakładanie ortezy, jak i klamry czy obcinanie paznokci. Zakres potencjalnych działań zawsze uzależniony jest od stopnia zaawansowania problemu, jak i potrzeb pacjenta.
Jak wyglądają profesjonalne zabiegi?
Poza zabiegami pielęgnacyjnymi każda klinika podologii wykonuje także specjalistyczne zabiegi. Jednym z nich są usługi podologiczne na pękające pięty. Choć na pierwszy rzut oka to najczęściej problem estetyczny, w rzeczywistości może znacząco obniżać jakość życia. Ponadto sprawia ogromny ból. Dolegliwość spowodowana jest tym, że skóra na pięcie jest grubsza niż w innych miejscach. To jest przyczyną jej nadmiernego rogowacenia i wysuszania. Szczególnie jeśli sprzyjają temu warunki zewnętrzne i indywidualne cechy pacjenta (np. nadpotliwość). Poradnia podologiczna http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/pielegnacja-i-leczenie-stop/usuniecie-modzelipomaga także pacjentom z brodawkami, które w obszarze pięt mogą mieć kolor żółty lub zielony. Odpowiedzialne za ich powstawanie są wirusy HPV. Szybkie ich zwalczenie odgrywa ważną rolę, ponieważ chroni przed pojawieniem się brodawek w innych partiach ciała. Gabinet podologiczny pomaga także w usuwaniu odcisków. To zgrubiałe i zrogowaciałe zmiany, które powstają w wyniku otarć i ucisku. Najczęściej przez źle dobrane obuwie. Choć wiele osób stara się rozwiązać ten problem samodzielnie, w rzeczywistości tylko go pogłębia lub doprowadza do powstawania blizn. Gabinety podologiczne dysponują narzędziami, które pozwalają pozbyć się ich w sposób bezpieczny i bezbolesny dla pacjenta.
Jak wygląda konsultacja podologiczna?
Zanim podolog przejdzie do zabiegów lub pielęgnacji stóp, przeprowadza z pacjentem wywiad. Pierwszą jego częścią jest zadanie pacjentowi pytań, które mają na celu określić jego ogólny stan zdrowia. Na tym etapie można też rozpoznać choroby przewlekłe lub inne problemy, które odpowiadają za stan stóp. Następnym etapem jest badanie podobaroskopem. To specjalistyczne urządzenie, które podłączone jest do komputera. Pacjent staje na mapie, a podolog widzi obraz stóp na monitorze. Urządzenie wykonuje zdjęcie, które zapisywane jest w pamięci komputera. Po pierwsze podolog określa rozmieszczenie ciężaru ciała na każdą ze stóp. Po drugie sprawdza środek ciężkości. Pierwsze zadanie jest statyczne, pacjent pozostaje nieruchomy, natomiast drugie- dynamiczne. Podolog bada, jak stopa zachowuje się w czasie ruchu. Jak prezentuje się sposób chodzenia pacjenta, jak układa stopy. Na koniec przeprowadza badanie manualne. Specjalista określa ruchomość stawów i miednicy. To pozwala mu wcześnie wykryć potencjalne zaburzenia w obszarze układu mięśniowego. Tak szczegółowa diagnostyka pozwala dokładnie określić przyczynę problemu i podjąć decyzję o dalszym leczeniu.
Podsumowując, do podologa można udać się w celach profilaktycznych. Pomoże określić zasady prawidłowej pielęgnacji stóp, jak i wykryć potencjalne nieprawidłowości. Zaleca jednak udanie się do specjalisty w przypadku, gdy występują jakieś problemy, które obniżają komfort codziennego życia. Podolog dzięki swojej kompleksowej wiedzy z pewnością wyeliminuje dolegliwość.