Pierwsze okna czy ocieplenie?

Pierwsze okna czy ocieplenie?

Pierwsze okna czy ocieplenie? Termomodernizacja budynków to kompleksowy proces, który pozwala zaoszczędzić energię, a co za tym idzie pieniądze. Nowoczesne budynki stawiają na efektywność energetyczną i oferują w tym celu wiele rozwiązań architektonicznych. Jeśli masz stary dom, zbudowany po staremu i nie do końca szczelny, może warto przeprowadzić termomodernizację. Wiąże się to z szeroko zakrojonymi pracami budowlanymi i remontowymi oraz sporym wydatkiem, ale w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić lata. 

Wymiana izolacji lub ponowne nałożenie izolacji to jedna z czynności, które należy rozważyć. Innym sposobem na utrzymanie szczelności budynku jest montaż nowych okien o wyższych właściwościach uszczelniających. Dekorację czas zacząć, więc decyzja pozostaje: co zrobić najpierw? Ocieplenie okien czy budynku?

Okna przed ociepleniem budynku. Dlaczego warto?

W jednej ze szkół mówiono, że najpierw należy wstawić okna, a potem ocieplić ściany. Argumentem przemawiającym za takim podejściem jest oczywiście łatwiejszy montaż. Wstawianie okien w gołe ściany jest łatwiejsze i szybsze. Późniejsze prace elewacyjne będą dotyczyły jedynie właściwej obróbki ram okiennych. W przypadku tak skomplikowanych prac budowlanych często przeprowadzane są również remonty wnętrz. W tym miejscu można również ponownie nałożyć izolację. Dlatego prace przy elewacji należy prowadzić po całkowitym wyschnięciu wnętrza. Jednak w tym przypadku właściciel domu zwykle oczekuje, że okna będą już zamontowane.

Oszczędzanie ciepła w domu zależy od dobrej izolacji budynku. Nie chodzi tylko o wybór odpowiednich materiałów, ale o to, jak dobrze do siebie pasują. Ciepło nie powinno uciekać z domu przez żadne szczeliny. Na styku okna ze ścianą istnieje ryzyko powstania mostków termicznych, powodujących gromadzenie się wilgoci wewnątrz okna. Aby temu zapobiec, okna powinny być ustawione we właściwej pozycji. W przypadku ściany dwuwarstwowej montaż okien należy skoncentrować na zewnętrznej powierzchni ściany. Ułożenie warstwy ocieplenia zapewnia wówczas odpowiednią izolację całej konstrukcji.

Zainstaluj dźwiękoszczelne okna. Jak to zrobić?

Z drugiej strony obecnie zaleca się montaż okien już ocieplonych. Właściwe połączenie ze ścianą ogranicza powstawanie mostków termicznych. Montaż okien z Window Expert z nowoczesnymi systemami montażu nie jest trudny. Jak widać, tę pracę można wykonać na dwa sposoby, poprawiając izolację domu. Wystarczy wybrać odpowiednią metodę ocieplenia budynku i dobrze zorganizować pracę. Jeśli ocieplenie budynku jest już na miejscu, rozważ wstawienie nowych okien w ocieplenie. Ważna jest tutaj grubość tej warstwy – powinna wynosić co najmniej 20 cm. Okna są następnie wystawiane na ścianę i wkładane w izolację. Przy tak grubej warstwie ocieplenia okna są głęboko wpuszczone. Dzięki takim komponentom można go znacznie zmniejszyć, aby uzyskać lepszy wygląd.

Taki montaż nie jest łatwy, ale dobrze wykonany może znacząco poprawić warunki izolacyjne i parametry cieplne całego budynku. Ważne jest zastosowanie odpowiedniego systemu mocowania, aby konstrukcja okna była trwała i stabilna. Otwór w ścianie powinien być wystarczająco duży, aby pomieścić nogi i dostosować się do luzu. Jednak w tej kwestii nadal konieczne jest znalezienie profesjonalnej ekipy montażowej, ponieważ metoda jest stosunkowo nowa i nie każdy potrafi to dobrze zrobić. Należy skupić się na właściwym doborze systemu dopasowanego do indywidualnych potrzeb danego projektu.

Ocieplenie budynku, na co zwrócić uwagę?

Pierwsze okna czy ocieplenie?
Pierwsze okna czy ocieplenie?

Nowe normy i wymagania dla branży budowlanej skupiają się na bezpiecznych, energooszczędnych domach. Wybierając dom spośród mnóstwa projektów, często ujawnia się izolacyjność cieplna budynku. Warto mieć je na oku budując swój nowy dom. Wybór tańszego elementu może czasami wiązać się z dodatkowymi kosztami izolacji. Podczas gdy gorąca modernizacja jest dotowana, warto wiedzieć, na co uważać. Cały proces termomodernizacji polega nie tylko na dociepleniu budynku od zewnątrz, ale również dociepleniu wnętrza odpowiednimi metodami.

Konieczna jest zatem wymiana drzwi i okien oraz staranne docieplenie warstwy wewnętrznej, aby nie pozostawić nieszczelnych elementów. Ciepło i efektywność energetyczna zachowane dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji odbijają się na rachunkach za energię i paliwo. Dobrze zaplanowane i właściwie wykonane ocieplenie budynku. Warto pamiętać, że ok. 25% ciepła ucieka przez okna, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej stolarki okiennej oraz samych okien. Dobrze jest też obliczyć współczynnik strat ciepła przed ułożeniem warstw, ponieważ może on być różny w różnych częściach domu. Tam warto zwrócić szczególną uwagę na izolację.

Kompleksowe ocieplenie budynku to duża inwestycja, ale konieczna. Budując nowy dom, już na etapie projektowania warto pomyśleć o tym, jak będziesz cieszyć się swoim domem przez wiele lat. Posiadając starszy dom i zdając sobie sprawę, jak ważne jest zachowanie jego zwartości, warto poszukać odpowiedniego planu wsparcia inwestycji termomodernizacyjnej.