Materiały do ocieplenia dachu – komfortowe mieszkanie w domu zależy od jakości materiałów użytych do jego budowy. Przy ich wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na materiały na dach. Bez względu na powłokę wierzchnią, czy będzie to metal, dachówka bitumiczna czy ceramika, ważne jest również, aby zadbać o izolację termiczną dachu. Współcześni producenci oferują dość szeroką gamę tych produktów. Komfortowe warunki w dużej mierze zależą od właściwego doboru materiału do ocieplenia dachu, dzięki czemu będzie przytulnie i ciepło w zimnych porach roku.
Materiały do ocieplenia dachu – na co zwrócić uwagę?
Decydując, który materiał do ocieplenia dachu https://ocieplanie-dachow.com.pl/ jest najlepszy w przypadku prywatnego domu, garażu, itp., należy najpierw zrozumieć kryteria wyboru. Obejmują one:
- Żywotność materiału. Musi wytrzymać długo. W takim przypadku materiał nie powinien tracić swoich właściwości podczas pracy.
- Stabilność formy. Niezawodność takiego lub innego materiału do ocieplenia dachu zależy od jego zdolności do utrzymania hermetycznych parametrów.
- Środek ciężkości. Materiał nie powinien być zbyt lekki ani ciężki, dlatego należy zwrócić uwagę na wskaźnik gęstości.
- Odporność na mróz. Materiały do ocieplenia dachu nie powinny tracić swoich właściwości wraz ze zmianami temperatury powietrza.
- Izolacja akustyczna. Należy zwrócić uwagę na właściwości dźwiękochłonne materiału, zwłaszcza jeśli chodzi o zakup ocieplenia na dach dwuspadowy wykonany z tzw. hałaśliwego materiału.
- Równie ważną rolę odgrywa grubość materiałów do ocieplenia dachu. Przy obliczaniu tego parametru należy wziąć pod uwagę opór cieplny konstrukcji i przewodność cieplną materiału, wynikowy współczynnik zależy od rodzaju dachu i cech klimatycznych regionu. Materiał powinien być lekki, niepalny, bezpieczny i wysokiej jakości, odpowiedni do rodzaju konstrukcji dachu.
Materiały do ocieplenia dachu – rodzaje
Do chwili obecnej najpopularniejsze i najbardziej popularne materiały do ocieplenia dachów https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/ to:
- Styropian.
- Wełna mineralna.
- Pianka poliuretanowa PUR.
- Pianobeton.
Styropian (ekstrudowana pianka polistyrenowa) to znany materiał do ocieplania dachów
Dość wysokie miejsce w gamie materiałów do ocieplania dachów zajmuje styropian. Cechują go dobre właściwości termoizolacyjne i skuteczne pochłanianie dźwięków. Ale ten rodzaj ocieplenia nie jest zalecany do płaskiego dachu ze względu na jego palność i nieprzepuszczalność pary. Aby zastosować styropian trzeba pamiętać o konieczności zapewnienia wydajnej wentylacji pomieszczeń. Płyty z ekstrudowanej pianki polistyrenowej w jednej warstwie układa się bezpośrednio na hydroizolacji. Podczas montażu ważne jest kontrolowanie szczelności krawędzi. Styki płyt należy wypełnić pianką montażową, na którą naklejona jest wzmocniona taśma klejąca.
Wełna mineralna do ocieplenia dachu
Wełna mineralna to materiał otrzymywany z włókien mineralnych. Zwykle stosuje się włókna otrzymane z wytopu skał lub szkła, odpady z produkcji hutniczej lub ich mieszaniny. Materiał końcowy ma nazwę zależną od rodzaju użytego włókna, na przykład: wełna bazaltowa, wełna szklana. Główną zaletą wełny mineralnej jest to, że nie pali się, nie wspomaga spalania i wytrzymuje dość wysokie temperatury. Drugą zaletą jest niska przewodność cieplna. Ocieplenie dachu wełną mineralną to dość skomplikowany proces. Materiał ten jest higroskopijny, łatwo ulega zamoczeniu, jednocześnie tracąc swoje właściwości termoizolacyjne i mechaniczne (włókna rozwarstwiają się, materiał zaczyna się kruszyć). Wełnę mineralną uwielbiają nie tylko gryzonie i ptaki, ale także osy i pszczoły.
Pianka poliuretanowa PUR – wysokie noty przy ocieplaniu dachu
Materiał ten ma doskonałe właściwości użytkowe: nie pali się, posiada znakomite zdolności termoizolacyjne i można go łatwo nakładać bezpośrednio na połacie dachowe, nawet w trudno dostępnych miejscach. Jednocześnie w procesie jego aplikacji nie powstają szwy i szczeliny. Do tej pory pianka PUR jest uważana za najbardziej ekonomiczny i skuteczny materiał do ocieplania dachów, niezależnie od jej rodzaju. Natryskuje się na wewnętrzną warstwę dachu ze specjalnego sprzętu. Pianka poliuretanowa jest odporna na tworzenie się negatywnych mikroorganizmów, bakterii i pleśni.
Pianobeton – czy to możliwe?
Jednym z najnowszych materiałów do izolacji dachów płaskich jest pianobeton. Składa się z betonu, cementu, piasku i pary. Pod względem wytrzymałości i solidności, to tak naprawdę beton, ale pod względem wagi pianka. Dlatego ten materiał pozwala izolować dach i nie powoduje obciążenia konstrukcji nośnych. Bezpieczeństwo przeciwpożarowe, nietoksyczność, paroprzepuszczalność, trwałość – pianobeton posiada wszystkie cechy niezbędne do izolacji dachu. Doskonale zatrzymuje ciepło i zapewnia całkowitą szczelność.
Opcja elitarna – dlaczego ocieplanie dachów pianką PUR jest najlepszym wyborem?
Do tej pory jest to najbardziej zaawansowana metoda ocieplania dachów, która niesie za sobą wiele zalet:
- Łatwość montażu (pianka poliuretanowa nakładana jest za pomocą agregatu, co eliminuje konieczność przycinania).
- Minimalna waga, dzięki czemu praktycznie nie powstaje obciążenie konstrukcji. Ze względu na swój stan fizyczny można ją nakładać gdziekolwiek.
- Najlepsze parametry w swojej klasie. Takie ocieplenie dachu pozwala na efektywne oszczędności finansowe dzięki niższym kosztom eksploatacji, a jednocześnie pozytywnie wpływa na środowisko. Dzięki temu otrzymujemy potrójną ochronę: przed zimnem, powietrzem i hałasem.
- Dzięki izolacji dachów natryskową pianką poliuretanową odprowadzanie ciepła z ogrzewanych pomieszczeń jest skutecznie ograniczane, co pozwala na zachowanie komfortu cieplnego. Ponadto dach nie jest chłodzony i nie gromadzi się na nim wilgoć.
Takie technologie można stosować zarówno do płaskich, jak i skomplikowanych konstrukcji spadzistych.