Sprzęt grzewczy jest nieodzowną częścią naszego domu czy mieszkania, zapewniając nam komfort nawet w trudnych warunkach. Chcieliśmy jednak to osiągnąć, biorąc pod uwagę najważniejsze zalety jednego rozwiązania. Po pierwsze jest to ekonomia związana z uzyskiem ciepła. Chcemy, aby budynek miał odpowiednią temperaturę, ale nie będzie to zbyt drogie. Do tego można dodać bezawaryjną pracę. Po drugie, jest łatwy w użyciu. Korzystne urządzenie grzewcze nie wymaga żadnej dodatkowej pracy. Po trzecie, zestaw dodatkowych aspektów, takich jak zajmowana przestrzeń czy przyjazność dla środowiska danego rozwiązania.
Kocioł ładujący ulega awarii z powodu drugiego punktu. Pierwszy aspekt jest problematyczny w przypadku ogrzewania gazem, olejem lub (choć w mniejszym stopniu) cząstkami. W większości przypadków powinniśmy rozważyć dwa najbardziej efektywne rozwiązania. Pierwsza to pompa ciepła. Jest to wydajne źródło produkcji bez widocznych wad. Drugi to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, należy jednak pamiętać, że zapobiega stratom i nie generuje energii. W ramach tego artykułu skupimy się głównie na problemie zasilania pomp ciepła, najkorzystniejszych urządzeń z powyższej grupy.
Pompa ciepła jako element systemu grzewczego
Pompy ciepła są często postrzegane jako oddzielne źródła wytwarzania energii. Zamiast analizować je w kontekście, analizujemy je pod kątem poszczególnych urządzeń. Jeśli chcemy rozwijać naszą wiedzę na wiele sposobów, powinniśmy również skupić się na całym systemie. Ważnymi czynnikami są np. zasilanie pompy ciepła, optymalny dobór całej instalacji, dodatkowe wyposażenie czy aspekty kosztów eksploatacji. Większość uwagi skupia się na samym sprzęcie, ale instalacja pomp ciepła jest częścią ogólnego ekosystemu grzewczego budynku. W ramach tego artykułu opiszemy problemy z zasilaniem.
Pompy ciepła jako niskotemperaturowe źródła ciepła, czyli dlaczego optymalna moc jest tak ważna
Pompy ciepła to źródła niskich temperatur. Termin ten jest często źle rozumiany, co prowadzi do niepotrzebnego zamieszania. Z perspektywy inwestora to nie problem. Źródła ciepła mogą również pracować w wyższych temperaturach, ale ze zmniejszoną wydajnością. Wiąże się to z koniecznością dostarczania większej ilości energii elektrycznej. Pompy ciepła to urządzenia kriogeniczne, co jest zaletą tej technologii. Jednak konieczne jest użycie tej funkcji. Rzeczywiście, tutaj wracamy do całego systemu. Pompy ciepła będą działać wydajniej, jeśli zostaną odpowiednio dobrane, co prawie zawsze ma miejsce.
Najlepsze źródło zasilania do zastosowania pompy ciepła lub ogrzewania płaszczyznowego
Najskuteczniejsze okazało się połączenie pomp ciepła z ogrzewaniem powierzchniowym. W przypadku ogrzewania płaszczyznowego temperatura zasilania może wynosić od 40 do 50 oC. W większości przypadków ten wariant jest zalecany, ale oczywiście mieszkanie nie oznacza konkretnego modelu. Płytki podłogowe dobrze sprawdzają się podczas montażu pompy ciepła. W takim przypadku zwykle stosuje się temperaturę przepływu 35°C i temperaturę powrotu 28°C. Należy jednak pamiętać, że nie cała energia jest przekazywana, więc podłoga nie osiągnie dokładnie temperatury wskazanej przez wartość ciepła powrotnego. Więc nie musimy się martwić o ten aspekt. Nie jest to jedyne właściwe rozwiązanie, ale prowadzi do wysokiej wydajności. Co prawda pompę ciepła można zastosować ze standardowym grzejnikiem, ale wtedy wykorzystanie pełnego potencjału urządzenia od razu spadnie. Temperatury zasilania powyżej 55oC i temperatury rozpływu powyżej 45oC nie są zalecane. W przypadku płytek podłogowych warto dodać informację, że korzystny dla człowieka mikroklimat to kilka kroków więcej przy stopach niż w głowie.
Inne rozwiązania energetyczne z pompami ciepła
W przypadku stosowania klimakonwektorów temperatura zasilania może również należeć do kategorii niskiej. Umożliwia to korzystanie z 35oC. Najważniejszym elementem klimakonwektora jest zastosowanie dodatkowych wymienników ciepła i wentylatorów. Powinniśmy też wiedzieć, że ogrzewanie płaszczyznowe może uniemożliwić nam stosowanie standardowych grzejników. W przypadku pompy ciepła zasilanie można rozumieć jako zasilanie sprężarki, ale z punktu widzenia inwestora najważniejszym czynnikiem jest temperatura grzania, gdyż to ona decyduje o doborze elementów systemu grzewczego.
Podsumowanie lub najważniejsze informacje o mocy pompy ciepła
Pompa ciepła to urządzenie najlepiej nadające się do celów grzewczych. Warto połączyć to z efektywnym wykorzystaniem ciepła. Cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła pokazuje, że jest to dobry wskaźnik prawidłowego wykorzystania energii cieplnej. Jeśli chodzi o moc, najważniejsze jest to, że pompa ciepła pracuje wydajnie przy niskich temperaturach zasilania. Z tego powodu technologia ta często kojarzona jest z ogrzewaniem płaszczyznowym (głównie podpodłogowym). Najczęściej stosuje się temperatury przepływu od 40 do 50 oC. Jednak może być mniej. W przypadku klimakonwektora może to być np. 35 oC. Kriogeniki można również łączyć z innymi roztworami. Pompy ciepła można również stosować ze standardowymi grzejnikami, ale sami stracilibyśmy wydajność urządzenia.