Kompleksowa diagnostyka samochodu – kiedy warto ją wykonać?

Kompleksowa diagnostyka samochodu – kiedy warto ją wykonać?

Kompleksowa diagnostyka samochodowa pomoże na czas znaleźć i naprawić wszelkie poważne problemy z pojazdem. Jak wiadomo, wykonywanie regularnych przeglądów profilaktycznych jest znacznie bardziej opłacalne niż płacenie za naprawy i wymianę części zamiennych. Terminowa wizyta w serwisie samochodowym oszczędza nie tylko pieniądze, ale także czas i nerwy.

Kiedy konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki samochodu?

klimatyzacja samochodowa Szczecin
klimatyzacja samochodowa Szczecin

Zdecydowanie zalecane jest przeprowadzenie pełnej kontroli samochodu przynajmniej raz w roku. Najlepiej byłoby to również robić za każdym razem przed sezonem zimowym i letnim. Okoliczności, w których właściciel pojazdu powinien przeprowadzić kompleksową diagnostykę:

  • Jeśli zauważył nieprawidłowości podczas jazdy
  • Po wypadku
  • Przy zakupie używanego samochodu.

W ostatnim przypadku zalecane jest sprawdzenie auta przed zawarciem umowy. Oczywiście trzeba będzie zapłacić za tę procedurę. Ale w ten sposób zaoszczędzi się czas i pieniądze w przyszłości. Badanie pomoże znaleźć problemy, które poprzedni właściciel ukrywał lub o których nie wiedział. Dopiero wtedy można mieć pewności, że samochód jest sprawny i bezpieczny.

Sprawdź także:

Jeśli samochód brał udział w wypadku drogowym, ale właściciel nie znalazł żadnych uszkodzeń zewnętrznych, samochód nadal powinien zostać sprawdzony. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jego pracujące elementy mają niewidoczne na pierwszy rzut oka uszkodzenia, które w każdej chwili mogą przysporzyć problemów. Jeśli kierowca ma problemy z kierownicą, występują dryfowania, słychać dziwne odgłosy, stukania lub piski, kompleksowa diagnostyka  samochodu jest niezbędna.

Diagnostyka samochodowa – elektronika

Pierwsza elektronika w samochodach sterowała tylko silnikiem. Ale postęp posuwa się naprzód. Dzięki aktywnemu rozwojowi technologii korzystamy dziś z samochodów wyposażonych w różne układy elektroniczne. Systemy te mogą sterować prawie każdym elementem pojazdu:

  • Regulować pracę silnika
  • Sterować układem hamulcowym
  • Odpowiadać za klimatyzację i stwarzać komfortowe warunki w kabinie
  • Napędzać skrzynię biegów.

Dziesiątki takich jednostek sterujących są wprowadzane do nowoczesnych modeli samochodów. Za pomocą kontroli komputerowej kierowca może najdokładniej i najszybciej przeanalizować stan poszczególnych mechanizmów sterowanych elektronicznie. Taka kompleksowa diagnostyka samochodowa pozwala upewnić się, że auto jest naprawdę sprawne.

Z drugiej strony testy komputerowe pomagają ocenić stan tylko tych układów, które są oparte na elektronice. Jednak najważniejsza praca w samochodzie trafia do mechanizmów. Oznacza to, że błędy w odczytach czujnika mogą wystąpić z powodu usterek mechanicznych. Dlatego nie ma sensu spieszyć się z wymianą elektroniki, jeśli stwierdzi się, że jakieś urządzenie nie działa tak, jak powinno.

Etapy diagnostyki samochodowej

Kompleksowa diagnostyka samochodu powinna przebiegać w kilku etapach:

  • Ogólne badanie zewnętrzne
  • Sprawdzenie części silnikowej
  • Pełny przegląd podwozia
  • Kompleksowa diagnostyka komputerowa.

Ogólne badanie zewnętrzne jest przeprowadzane wizualnie i nie wymaga użycia jakichkolwiek urządzeń elektronicznych. Najważniejszym etapem kompleksowej diagnostyki samochodu w stacji kontroli pojazdów jest sprawdzenie silnika. Lista głównych prac, które musi wykonać diagnosta:

  • Przegląd silnika, jako całości. Diagnosta lub mechanik sprawdza komorę silnika, ocenia obecność i stan wszystkich niezbędnych akcesoriów: zacisków, czujników, przewodów.
  • Kompleksowa diagnostyka systemu. Do sprawdzenia zasilania i czujników służy tutaj specjalny skaner elektroniczny.
  • Diagnostyka układu odpowiedzialnego za filtrację powietrza w kabinie. Do tego nie są potrzebne żadne urządzenia, specjalista wizualnie sprawdza stopień zanieczyszczenia filtra, sprawdza datę jego instalacji oraz weryfikuje dane. Jeśli poziom zanieczyszczenia jest wysoki, filtr należy natychmiast wymienić.
  • Sprawdzanie stanu świec. Aby to zrobić, pracownik serwisu samochodowego musi wizualnie sprawdzić świece poprzez ich wykręcenie i dokonanie oględzin.

Komputer do diagnostyki samochodowej

 

Podłączenie skanera-testera do kompleksowej diagnostyki komputerowej. Identyfikuje dokładnie, kiedy jednostka elektryczna została zainstalowana i jaka to wersja. Umożliwia również wprowadzanie poprawek w systemach komputerowych i oprogramowaniu pojazdu. Sprawdzenie kompresji w cylindrach. Przefiltrowane powietrze zasysane jest przez sprężarkę, dzięki czemu mechanik jest świadomy zawartości silnika.

Kolejnym etapem kompleksowej diagnostyki pojazdu jest przegląd jego podwozia

Obejmuje następujące rodzaje pracy:

  • Pełna kontrola kół i układu hamulcowego. Diagnosta ocenia stan kół, piast, opon, klocków, tarcz. Sprawdza również przewody hamulcowe i czy nie ma wycieków.
  • Sprawdzanie amortyzatorów. Diagnosta ocenia, jak stabilnie działają, czy nie ma wycieku. W przypadku zawieszenia pneumatycznego sprawdza cylindry.

Powyższa lista wskazuje większość prac, które są wykonywane podczas przeprowadzania kompleksowej diagnostyki pojazdu. Procedury te należy wykonać przed zakupem pojazdu. W ten sposób można odkryć ukryte problemy i upewnić się, że samochód działa poprawnie.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl