Kamera cofania – jak działa i czy warto zdecydować się na zakup?

Kamera cofania – jak działa i czy warto zdecydować się na zakup?

Coraz większa liczba kierowców na polskich drogach doposaża swoje samochody w różnego rodzaju akcesoria samochodowe. Jednym z takich przydatnych akcesoriów jest kamera cofania. Dzięki niej mamy możliwość bezpieczniejszego poruszania się do tyłu. W wielu przypadkach kamera w samochodzie jest bezcenna, a teraz każdy kierowca może zamontować ją u siebie. Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzai takiego sprzętu. Możemy wybierać m.in. pomiędzy kamerkami przewodowymi czy też bezprzewodowymi. Warto poznać zalety posiadania kamerki cofania oraz dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu.

Gdzie zamontować kamerę cofania?

Chcąc doposażyć nasz samochód w kamerę cofania, musimy wybrać model oraz rodzaj kamery, który w największym stopniu będzie pasował do naszych możliwości, preferencji oraz potrzeb. Na rynku znajdziemy kamery, które możemy zamontować w różny sposób. Jakie są najbardziej popularne rozwiązania w tym zakresie?

  • wpuszczana kamera – najczęściej ten sposób wykorzystywany jest w przypadku, gdy chcemy umieścić kamerę np. nad tablicą rejestracyjną,
  • podwieszana kamera – ta metoda umożliwia podwiesić bądź umieścić kamerę w dowolnym miejscu, ponieważ jest ona umieszczona na stopce,
  • kamera umieszczona w ramce tablicy – jak sama nazwa wskazuje, ramka znajduje się w tablicy rejestracyjnej.

Montaż kamery cofania w każdym samochodzie może wyglądać nieco inaczej. W zależności od możliwości istnieje możliwość zamontowania kamery w wielu miejscach. Warto wybrać miejsce, które będzie względnie bezpieczne, a sam obraz z kamery z danego miejsca będzie oddawał przechwytywany widok w jak najbardziej rzeczywisty sposób.

 

 

W jaki sposób odbierać widok z kamery cofania?

Wiemy już, gdzie możemy ewentualnie umieścić kamerę cofania. Jednak w jaki sposób będziemy teraz dostrzegać obraz, który ona przekazuje? Tutaj do wyboru mamy również sporo opcji. Obraz z kamery może być wyświetlany na:

  • dodatkowym monitorze – w tym przypadku widok z kamery wyświetlany jest na monitorze, który możemy umieścić w dowolnym miejscu. Istnieje również możliwość wykorzystania specjalnej nakładki, która będzie wyświetlała obraz na lusterku,
  • ekranie telefonu bądź tabletu – gdy tylko wrzucimy wsteczny bieg, na urządzeniu otworzy się specjalna aplikacja z obrazem z kamery,
  • radiu niefabrycznym – urządzenie powinno mieć wgrane system typu Android,
  • radiu fabrycznym – tutaj często trzeba doposażyć urządzenie w dodatkowy moduł.

Wydaje się, że najbardziej optymalnym wyborem z dostępnych opcji będzie wybór dodatkowego monitora. Możemy go umieścić w dowolnym miejscu, dzięki czemu w bezpieczny sposób możemy na niego spoglądać. Monitor będzie się uaktywniał w momencie, gdy wrzucimy bieg wsteczny w pojeździe. Dzięki temu nie ma mowy o ewentualnej sytuacji, gdy światło z ekranu monitora będzie nam przeszkadzać podczas jazdy. Sporo osób rozważa również możliwość odbioru obrazu z dodatkowej kamery cofania na fabrycznym radiu w samochodzie. Niestety, ale w takim przypadku najczęściej należy dokupić specjalny moduł, którego koszta z reguły są bardzo wysokie. Ten sposób nie za często jest więc praktykowany przez kierowców.

Jakie modele kamery cofania są dostępne na rynku?

Producenci oferują sprzęt samochodowy w różnych cenach. Na szczęście kamerki cofania to produkt, który jest stosunkowo tani. Ponadto zawsze możemy zrezygnować z kilku funkcji, jeśli zależy nam na taniej kamerce do samochodu. Przede wszystkim należy podjąć decyzję, czy chcemy kamerkę przewodową czy też bezprzewodową. O ile kamerka bezprzewodowa jest wygodniejsza i bardziej komfortowa podczas korzystania z niej, to niestety sama jakość obrazu będzie zapewne nieco gorsza, aniżeli w kamerce cofania z kablem. Ponadto cena kamerki bezprzewodowej jest nieco wyższa. Producenci oferują również urządzenia różnym poziomie jakości. Jak więc widać, rynek dotyczący kamerek jest dosyć bogaty, tak więc z pewnością każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Kamera cofania – warto kupić czy nie?

Podejmując ostateczną decyzję co do kupna kamery cofania, należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Oczywiście każdy z nas może mieć nieco inne zdanie na ogólny temat jeśli chodzi o tego typu akcesoria samochodowe, jednak w kontekście kamery istnieje kilka niezaprzeczalnych faktów. Kamera cofania jest z pewnością ciekawym dodatkiem do samochodu o nieco większych gabarytach, które nie posiada fabrycznie wbudowanej kamery. Jeśli regularnie parkujemy w trudno dostępnych miejscach, to kamerka może pomóc nam w takich sytuacjach. Sprawdzi się ona również w przypadku samochodów o niskim podwoziu. Zapewne niejeden kierowca uszkodził w większym bądź mniejszym stopniu zderzak w samochodzie. Niestety, ale niektóre krawężniki są na tyle wysokie, że czasami podczas cofania po prostu zatrzymujemy się na nich. W takich przypadkach kamera cofania może okazać się pomocna. Należy jednak pamiętać, że nie rozwiązuje ona wszystkich problemów. Nawet, gdy poruszamy się z kamerą w samochodzie, musimy zachować należytą uwagę podczas jazdy, a przede wszystkim zachować dystans do samego urządzenia. Kupno kamerki cofania nie wiąże się z dużymi kosztami, natomiast ilość zalet zdecydowanie przewyższa ewentualne minusy. Można więc powiedzieć, że zdecydowanie warto kamerkę cofania. W niskiej cenie możemy nabyć ciekawą oraz przydatną funkcję, która z pewnością niejednokrotnie przyda się podczas parkowania czy też cofania tyłem.