Projektowanie domu obejmuje nie tylko wytrzymałość fundamentu i obliczenie rodzaju, powierzchni, liczby i wysokości pięter budynku, ale także konstrukcję dachu. Podczas opracowywania projektu brane są pod uwagę wszystkie czynniki i wybierana jest dobra wersja systemu wiązarów dachowych. Zapewniają one ochronę przed opadami atmosferycznymi i zimnem. Niezawodność i wytrzymałość dachu i pokrycia dachowego zależy bezpośrednio od nich.
Co jest najważniejsze przy robieniu kratownicy?
Zawsze najważniejsza jest wytrzymałość i niezawodność wiązarów dachowych drewnianych. Niezależnie od tego, jaki kształt dachu ktoś wybierze dla swojego domu, w podstawie konstrukcji dachu zawsze będzie system krokwi. Jak zrobić wiązary dachowe? Po pierwsze, trzeba wiedzieć, jak definiuje się takie subiektywne pojęcia, jak niezawodność i siła. Tworząc wiązary drewniane należy polegać na konkretnych wymaganiach, jakie nakłada system zasad i przepisów budowlanych. Zgodnie z obowiązującymi normami i standardami każda konstrukcja pokrycia dachowego, niezależnie od ciężaru samego dachu, musi swobodnie wytrzymać obciążenie równe 200 kg / m2.Taka liczba jest imponująca, ponieważ odpowiada masie trzech dorosłych mężczyzn.
Rodzaje krokwi – które lepiej zrobić?
Istnieją dwa rodzaje krokwi: drewniane i żelbetowe. Najpopularniejszym obecnie materiałem jest oczywiście drewno. Gatunki drewna mogą być różne, a im masywniejsze i lepsze deski i belki, tym droższe wiązary kratowe. Co więcej, biorąc pod uwagę aktualne trendy w budowie domów jednorodzinnych, wiązary drewniane można wykonać nie tylko z litego drewna. Na współczesnym rynku bardzo popularne stały się krokwie wykonane z drewna klejonego warstwowo w klasie C24. Nie jest to najtańsza opcja, takie wiązary kratowe cenę będą miały wyższą, ale jednak drewno ma wytrzymałość metalu i lekkość drewna, a wykonane z niego belki mogą wypełniać dość duże otwory.
Kratownice w domach szkieletowych
Zastosowanie lekkich materiałów w budownictwie jest również szeroko rozpowszechnione, ponieważ ostatnio popularna stała się budowa domów szkieletowych, które wyróżniają się względną lekkością i płytkimi fundamentami. Używanie dla nich ciężkich materiałów dachowych i tworzenie potężnych systemów wiązarów dachowych, delikatnie mówiąc, jest nieracjonalne. Dlatego krokwie wykonane z drewna wciąż są poza konkurencją.
Wiązary dachowe drewniane mogą się również różnić od siebie w zależności od rodzaju konstrukcji, do której są potrzebne. Istnieją pochyłe krokwie, które stosuje się, gdy rozpiętość (odległość między podporami) przekracza sześć metrów, a krokwie wiszące. Charakterystyczną cechą tego ostatniego jest to, że są to dwie nogi wiązarów kratowych połączone od dołu specjalnym sposobem dokręcania.
Jak montować krokwie?
Oczywiście najszybszym sposobem montażu wiązarów dachowych drewnianych jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych specjalistów. Jednak przy pewnych umiejętnościach i pewnym doświadczeniu można próbować zainstalować system krokwi własnymi rękami. Aby to zrobić, trzeba wziąć pod uwagę szereg przydatnych wskazówek i zaleceń.
Przed rozpoczęciem instalacji należy jasno określić projekt przyszłego systemu wiązarów drewnianych. Następnie należy zrobić z desek szablon krokwi: wziąć dwie deski i połączyć krawędzie gwoździem. Następnie konieczne jest zainstalowanie na podporach wolnych krawędzi powstałych improwizowanych nożyc. Będą dalej trzymać krokwie.
Wybierane jest odpowiednie nachylenie dachu i ustalany jest kąt powstały między deskami. Można to zrobić za pomocą poprzeczki. Następnie szablon opuszczany jest na belki i za pomocą zwykłego ołówka lub markera trzeba zaznaczyć kąt podcięcia wiązarów dachowych. Szablon wykonany jest z desek dla łatwiejszego doboru kąta przy montażu systemu krokwi.
Aby uniknąć nadmiernych obciążeń (mogą złamać kąt) podczas mocowania poprzeczki, należy ją przymocować za pomocą wkrętów samogwintujących. Podczas instalowania wiązarów dachowych własnymi rękami ten moment jest bardzo ważny, ponieważ niezawodność przyszłego dachu zależy bezpośrednio, od jakości szablonu.
Następne kroki podczas montażu kratownic
Kolejnym etapem jest montowanie wiązarów dachowych za pomocą poprzeczki, gwoździ i śrub. Zaleca się wbicie 3 gwoździ w krzyż krokwiowy. Odbywa się to w celu pozbawienia krokwi nadmiernej mobilności. Następnie za pomocą drabiny należy podnieść powstałą ramę i zainstalować ją na podstawie. Przy użyciu ołówka wykonuje się znaki na podstawie i wiązarach drewnianych, wzdłuż których zostaną wykonane cięcia piłą łańcuchową. Zgodnie z podobnym schematem montowana jest dodatkowa kratownica krokwiowa.
Powstałe wiązary dachowe są instalowane na krawędziach budynku pod kątem prostym do podstawy. Aby zachować zgodność z tym parametrem, należy przeciągnąć linkę między kratownicami jako poziom. W celu nadania wiązarom montowanym wzdłuż krawędzi większej stabilności, zaleca się mocowanie ich podporami umieszczonymi pod kątem do krokwi.
Po zainstalowaniu skrajnych krokwi można przystąpić do instalacji pozostałych. Odległość między wiązarami drewnianymi powinna wynosić około 70 cm, najwygodniej jest przeprowadzić tę operację na belkach. Aby wyeliminować przesunięcie krokwi względem siebie, można między nimi przybić kilka desek. Ostatnim krokiem jest montaż rozpórek i desek. Wszystkie mocowania są wykonane za pomocą wkrętów samogwintujących. Po wykonaniu powyższych kroków można bezpiecznie rozpocząć montaż listwy dachowej.