Jak założyć pomoc drogową?

Jak założyć pomoc drogową?

Jak założyć pomoc drogową? Z pewnością założenie firmy oferującej pomoc drogową wydaje się być ciekawym rozwiązaniem. Nie da się ukryć, że liczba samochodów na polskich drogach wciąż się zwiększa. W praktyce oznacza to, że w tego typu branży zwiększa się ilość zleceń, a przecież na tym powinno nam zależeć. Czym charakteryzują się usługi związane z pomocą drogową? Kto może zdecydować się na założenie firmy? O jakich uprawnieniach musimy pamiętać? Czym kierować się podczas wyboru pojazdu? Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak ważne? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym charakteryzują się usługi pomocy drogowej?

Zanim zaczniemy prowadzić biznes związany ze świadczeniem usług pomocy drogowej, w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie zrozumieć, na czym polega ten biznes. Przede wszystkim naszym podstawowym zadaniem jest transportowanie, jednocześnie przewożenie tych pojazdów, które brały udział w dowolnych zdarzeniach drogowych. Najczęściej jest to kolizja lub wypadek. Zdarzają się również incydenty, w których czterokołowce doznały awarii nie z naszej winy, przez co samodzielne przemieszczanie się po drodze nie jest możliwe. Wówczas również firma ta pomoże pracownikom. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że przewóz tego typu pojazdów odbywa się najczęściej z miejsca zdarzenia do wyznaczonego wcześniej miejsca. Transport pojazdów lawetą to najważniejsza i najpopularniejsza gałąź, jednakże nie jedyna. Przykładowo różnymi samochodami specjalistycznymi możliwe jest transportowanie samochodów w nieco innym celu. Dość powszechne jest również alternatywne przywożenie paliwa osobie, która utknęła w miejscu dalekim od stacji benzynowej.

Pomoc drogowa- kto może zdecydować się na założenie firmy?

Skoro wiemy już, czym charakteryzuje się pomoc drogowa Warszawa, a także z jakimi zadaniami będziemy mieć do czynienia, warto chwilę zastanowić się nad tym, kto może założyć i prowadzić tego typu firmę. O ile może wydawać się to dość dziwne, biorąc pod uwagę zawiłość polskiego prawa, to na podstawie polskich przepisów związanych z usługami transportowymi tego typu czynność może być wykonywana niemalże przez każdego, kto posiada prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Okazuje się, że w naszym kraju takie usługi nie są specjalnie regulowane przepisami, w konsekwencji by prowadzić firmę nie ma konieczności posiadania dodatkowych dokumentów. W niektórych przypadkach nie obędzie się bez dodatkowych uprawnień i pozwoleń. Zalecane są również dodatkowe ubezpieczenia, które zabezpieczą naszą sytuację finansową. Jeśli jednak zamierzamy świadczyć pomoc drogową w Polsce, jednocześnie nie będziemy zajmować się niczym innym, to dodatkowe uprawnienia czy też pozwolenia nie są wymagane. W takich przypadkach w zupełności wystarczający będzie samochód, zarejestrowana firma, prawo jazdy. Nieco inaczej wygląda to w przypadku prowadzenia działalności również poza granicami kraju. Wówczas konieczne okaże się wyposażenie w licencję transportu międzynarodowego.

O jakich uprawnieniach musimy pamiętać?

Pomimo tego, że pomoc drogowa nie jest regulowana odrębnymi przepisami, to jednak ze względu na charakter świadczonych usług należy zdobyć podstawowe zezwolenia, które w większości przypadków są nieuniknione. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o zezwoleniu na transport ponadgabarytowy. W zależności od rodzaju, musimy liczyć się z kosztami oscylującymi w granicach do 4800 zł. Drugim zezwoleniem jest to na transport międzynarodowy. W tym przypadku cena również jest dość duża i zależy od okresu. Jeśli zdecydowalibyśmy się na 5-letnią licencją, wówczas zapłacimy 4000 zł, natomiast za 10-letnią 8000 zł.

Czym kierować się podczas wyboru pojazdu?

W przypadku firmy związanej z pomocą drogową, kluczowa jest kwestia wyboru odpowiedniego samochodu. Jeśli zależy nam na tym, aby rozwijać swoją działalność gospodarczą, wówczas niemalże konieczne jest dysponowanie przynajmniej kilkoma pojazdami. Każdy z nich powinien być przeznaczony do wykonywania nieco odmiennych zadań. Przykładowo do podstawowego transportu pojazdów osobowych w zupełności wystraczająca powinna być tradycyjna laweta, jednakże jej bazą powinien być dostawczak posiadający napęd na tylną oś. Jest to szczególnie ważne, kiedy podczas załadunku zmienia się rozkład mas i nacisku na osie. Oczywiście każdorazowo samochód powinien być wyposażony w wyciągarkę.

Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak ważne?

Jeśli chcielibyśmy świadczyć usługi pomocy drogowej, wówczas niezbędne jest posiadanie ubezpieczenia OC. Już na wstępie powinniśmy zaznajomić się z tym, co zawiera polisa. Powinna chronić nas przed różnymi szkodami, także tymi, które mają pozaumowny charakter. Polisa OC to gwarancja ochrony firmy w przypadku nienależytego wypełnienia zobowiązań wobec naszych klientów. Jeśli świadczymy tego typu usługi bez ubezpieczenia OC, wówczas zwiększa się ryzyko prowadzenia działalności. Wystarczy nieduży błąd z naszej strony, aby narazić się na wysokie koszty.