Jak założyć plac zabaw dla dzieci

Jak założyć plac zabaw dla dzieci

Plac zabaw jest to jedno z takich miejsc, gdzie dzieci po prostu uwielbiają przebywać. Dlatego, jeżeli w okolicy nie ma placu zabaw, to niestety, ale dzieci bardzo często się nudzą, co również wpływa na fakt, że rodzice muszą w jakiś sposób dzieciom zająć czas, co nie jest do końca łatwe oraz nie zawsze jest możliwe. Dlatego bardzo często zaczyna pojawiać się pytanie, w jaki sposób założyć plac zabaw dla dzieci?

Miejsce na plac zabaw

Oczywiście pierwszą rzeczą, jaką potrzebujemy do tego, aby założyć plac zabaw, jest miejsce. O ile na przykład chcemy zorganizować mały plac zabaw dla własnego dziecka w swoim własnym ogrodzie, wówczas miejsce nie jest problemem, ponieważ na swoim terenie możemy zrobić w zasadzie wszystko. Inaczej ma się sprawa wówczas, kiedy chcemy zorganizować duży plac zabaw, na przykład dla dzieci z całego osiedla. Bardzo często jest to związane z tym, że taki plac zabaw, powstanie na terenie miejskim bądź gminnym. Plac zabaw taki jest najczęściej na tyle kosztowny, że po prostu będzie musiał powstać przy wsparciu jednostek samorządowych. Przede wszystkim musimy mieć miejsce, czyli na przykład możemy pójść do urzędu gminy lub urzędu miasta i zaproponować, że taki a taki teren, mógłby zostać wykorzystany pod budowę placu zabaw. Prawdopodobnie będziemy musieli złożyć odpowiedni wniosek i być może, zostanie na to wyrażona zgoda. Może również zostać nam zaproponowana inna lokalizacja. Bardzo wiele zależy przede wszystkim od różnego rodzaju planów miejskich, związanych z danymi terenami, więc nie zawsze miejsce, w którym chcielibyśmy zorganizować plac zabaw, będzie odpowiednie, ale ważne jest to, aby przede wszystkim wygospodarować taki kawałek terenu.

W jaki sposób sfinansować plac zabaw?

Drugim problemem jest sfinansowanie placu zabaw. Niestety powstanie placu zabaw, może być dość drogie i może kosztować kilkadziesiąt, a w niektórych przypadkach nawet kilkaset tysięcy zł. Jest to raczej dość logiczne, że nikt z własnej kieszeni takich pieniędzy nie wyłoży. Można oczywiście spróbować dogadać się z miastem, aby miasto samo z siebie zbudowało plac zabaw, ponieważ wykażemy, że faktycznie w danej lokalizacji jest w zasadzie brak jakichkolwiek miejsc, w których dzieci mogłyby się bezpiecznie bawić. Ma to oczywiście sens, ale nie zawsze w budżecie miejskim uda na to się znaleźć środki. Może być i tak, że miasto czy gmina, będzie chciała pomóc, ale dajmy na to, środki na to będą zaplanowane dopiero za rok. Szybsza metoda to wzięcie udziału w konkursie na środki z budżetu partycypacyjnego. Jest to oczywiście metoda bardziej pracochłonna, ponieważ musimy zgłosić nasz projekt na konkurs i tak naprawdę musimy go wygrać, czyli zdobyć maksymalną możliwą liczbę głosów, wśród osób z naszego osiedla czy dzielnicy, ale jeżeli faktycznie taki plac zabaw jest potrzebny, to prawdopodobnie nie będzie z tym problemów. Będziemy musieli po prostu się w to mocno zaangażować.

Co powinno być na placu zabaw?

Jeżeli mamy już miejsce oraz mamy budżet, z którego możemy korzystać, musimy przejść do fazy realizacji. Najważniejszą rzeczą, jaka nam pozostaje to decyzja odnośnie do tego, jakie urządzenia na plac zabaw trafią. Przede wszystkim nie może zabraknąć podstaw, czyli musi być huśtawka na placu zabaw, karuzela, piaskownica, zjeżdżalnie oraz różnego rodzaju drabinki czy tory ninja. Są to przede wszystkim elementy placu zabaw, które służą dzieciom w wyładowaniu energii, ale też pomagają w rozwoju fizycznym. Bardzo często zapominamy o tym, że plac zabaw może oprócz rozwoju fizycznego wspierać rozwój umysłowy. Musimy zadbać o to, aby na placu zabaw oprócz atrakcji zachęcających dziecko do wysiłku fizycznego, znalazły się takie, które będą dzieci pobudzać również umysłowo. Można się posłużyć kilkoma przykładami. Na niektórych placach zabaw są montowane zabawki naukowe, takie jak głuchy telefon, wir wodny, który można samodzielnie wytworzyć, kołyska Newtona itp. Dodatkowo na placu zabaw dobrze jest mieć elementy, które będą dzieci pobudzały w sposób sensoryczny. Do takich rzeczy należą między innymi różnego rodzaju panele sensoryczne, panele muzyczne, plenerowa ściana do malowania i tym podobne.

Podłoże oraz ogrodzenie

Kiedy będziemy budować plac zabaw czy robić montaż parków trampolin, dobrze by było, aby podłoże, na jakim zostanie ono zbudowane, było dla dzieci bezpieczne. W żadnym wypadku nie powinniśmy dopuścić do tego, aby plac zabaw powstał na przykład na asfaltowym placu, placu włożonym kostką lub inną twardą nawierzchnią. Bezpieczna nawierzchnia to minimum trawnik, ale najlepiej jest zainwestować w nowoczesne materiały energochłonne. Plac zabaw powinien być dodatkowo ogrodzony i powinien być ogrodzony z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze, jeżeli będzie ogrodzony, to możemy dziecko zostawić na placu zabaw, a sami możemy na przykład usiąść sobie na ławeczce poza nim. Mamy w zasadzie pewność, że dziecko bez naszej wiedzy, placu zabaw nie opuści. Druga sprawa to ochrona przed zwierzętami, czyli na przykład psami i kotami po to, aby wałęsające się zwierzęta nie zanieczyszczały placu zabaw. Dotyczy to zarówno całej powierzchni placu zabaw, jak i piaskownicy.