Jak obliczyć ile tapety ma być w rolce?

Jak obliczyć ile tapety ma być w rolce?

Jak obliczyć ile tapety ma być w rolce? Tapeta należy do najprostszych sposobów, jeśli chodzi o ozdabianie swoich ścian. Problem pojawia się jednak w obliczaniu. Ile trzeba jej do zapełnienia całej powierzchni? Najczęściej kupuje się jej w nadmiarze, ale najgorzej, gdy tapety zabraknie i trzeba ponownie udać się do sklepu. Przy odpowiednim przygotowaniu można poznać ilość materiału, zanim w ogóle wyjdzie się z domu. Co zrobić, aby nie przepłacać za jej zbyt dużą ilość ani nie wracać po dodatkowe rolki?

Najpopularniejsze wymiary rolek

Jak obliczyć ile tapety ma być w rolce?

Zanim kupimy nowoczesne tapety do salonu trzeba pomieszczenie najpierw starannie zmierzyć. Najważniejsza jest jego długość oraz szerokość. Nie jest to jednak takie proste jak się wydaje – głównie z powodu okien i drzwi. Problem pojawia się też w przypadku dekoru, czyli motywu dekoracyjnego na tapecie. Musi się on pokryć z dwóch stron, kiedy w końcu złączą się w jedną całość.

Najważniejszą informacją, jaką trzeba znać przed liczeniem jest wymiar samej tapety. Bardzo łatwo można to znaleźć w internecie czy arkuszu danych. Ten drugi bardzo łatwo może udostępnić sklep internetowy z tapetami. Najpopularniejszym wymiarem są tak zwane “euro-rolki”, czyli standaryzowane rozmiary znane w całej Europie. Znacznie inne są fototapety, które często występują w wersji z włókna szklanego – trzeba zwrócić na nią szczególną uwagę, bo zazwyczaj są duże większe.

W przypadku “euro-rolek” wymiary najczęściej wynoszą 53 centymetry szerokości i 10,05 metra długości. Znacznie ułatwia to jej rozkładanie ze względu na małą rozpiętość. Szerokość zapewnia łatwość aplikacji, co przekłada się na finanse – znacznie mniej tapety ląduje w koszu. Kalkulacja “euro-rolek” jest taka sama w przypadku każdego rodzaju materiału – tepet winylowych, papierowych, jak i włóknikowych.

Wartość przesunięcia wzoru

Tapeta na korytarz czy do innego pomieszczenia nie może być łączona w losowy sposób. Bardzo istotna jest informacja o wartości przesunięcia wzoru, która określa jak trudno dopasować ją z dwóch stron. Są one przedstawione graficznie w zależności od rodzaju wzoru. Te, które nie wymagają specjalnych dostosowań oznaczone są strzałką i zerem. W przypadku prostej tapety są to dwie strzałki. Jeżeli są one oddalone od siebie w przesunięty sposób – mamy do czynienia z tapetą z przesunięciem właśnie. Osobną sprawą są przesunięcia odwrotne, które oznaczeniem przypomina znak drogowy “droga dwukierunkowa”.

Tapety z przesunięciem być może będą wymagać większej ilości tapety. Bardzo ważne jest tutaj dodatkowych pięciu centymetrów, zarówno z góry, jak i dołu w przypadku przesuwania wymiar. Będzie je później można dokładnie przyciąć przy krawędzi danej ściany. Pozwala to dokonanie poprawek w dalszej części tapetowania.

Różne poziomy trudności dobrania ilości tapety

Wspomniana wartość przesunięcia wzoru przyczynia się do stopnia trudności w dobieraniu ilości rolek. Stosunkowo najprostsze są nowoczesne fototapety do salonu, gdzie wymiar zależy od własnych preferencji. Nie zajmują one całej ściany, więc to tylko kwestia estetyki. Niektórym pasuje fototapeta na całą ścianę, a innym podłużny obraz o małej długości. Proste są też tapety niewymagające pasowania – najczęściej mają one jednakowy kolor oraz nie mają wzorów, przez co każdy punkt jest taki sam. Obliczenia są zatem bardzo proste, choć zaleca się dokupić dodatkową rolkę w razie drobnych pomyłek.

Trudniej zaczyna się robić, gdy tapeta do korytarza czy salonu ma przesunięcia. Trzeba się wykazać dużą ostrożnością. Pierwszy pasek tapety nakłada się normalnie, ale następne trzeba już dopasować na zasadzie góra-dół. Trzeba wykazać się wyczuciem i dopasowywać poszczególne elementy tak, żeby do siebie pasowały. Taka metoda prób i błędów obarczona jest większą ilością rolek, najlepiej dokupić sobie dwie dodatkowe, żeby na spokojnie mieć swój margines błędu. Jeżeli przesunięcie wynosi np. 53/26, jak w przypadku “euro-rolek” – pierwsze liczba dotyczy odległości, gdzie powtarza się wzór. Druga informuje o wielkości przesunięcia. Istnieją bardziej i mniej problematyczne wzory, które oznaczane są odpowiednimi oznaczeniami.

Obliczanie ilości tapety w rolce na przykładach

Sklep z tapetami nie jest dobrym miejscem, gdzie powinno się obliczać ilość tapety. Najlepiej zrobić to w domu, gdy znajduje się w danym pomieszczeniu z kartką w ręce. Przykładowo w przypadku wysokości na poziomie 2,25 metra i szerokości 10 metrów – liczba rolek w przypadku “euro-rolek” wyniesie 5 sztuk. Jeżeli pomieszczenie powiększy się o 25 centymetrów – trzeba będzie już jedną rolkę więcej. Jeżeli jest to tapeta z przemieszczeniem – aż dwie roli więcej, czyli 7 sztuk.

Każde dodatkowe 25 centymetrów wysokości zwiększa ilość “euro-rolek” o jedną sztukę. Im trudniejszy wzór, tym lepiej dać sobie większy margines błędu. Ewentualnie rozcięcia czy niepozostawianie sobie 5 centymetrów przerwy z gapiostwa – zmusi nas do dodatkowej wizyty w sklepie. Od ogólnej liczby należy odjąć ponadto wymiary drzwi i okien. Należy brać pod uwagę framugi, które też liczą się do wymiarów – ciężko byłoby na nich umieścić tapetę. Jeżeli ktoś chce pójść na łatwiznę to powinien postawić na fototapetę, jeżeli komuś jednak nie przeszkadza proste liczenie – najbardziej estetyczna wydaje się zwykła tapeta.