Jak czyścić płytki ceramiczne?

Jak czyścić płytki ceramiczne?

Terakota i glazura wytworzona z ceramiki jest wykorzystana w budownictwie od wielu lat. Materiał ten jest bardzo trwały, a także wytrzymały i odporny na różne czynniki. Nie starze się ona także z biegiem lat, a delikatne ścieranie się nadaje mu charakteru. Lecz, aby zachować płytki ceramiczne w dobrym stanie przez naprawdę długi czas, warto wiedzieć w jaki sposób powinno się je czyścić.

Usuwanie zabrudzeń z płytek ceramicznych 

Chcąc usunąć tłuszcz i największe zabrudzenia z płytek ceramicznych, należy przede wszystkim postawić na najlepsze, sprawdzone środki czyszczące, które są przeznaczone do tego typu celów. Rozpuszczają one zanieczyszczenia, a przy tym nie uszkadzają powierzchni i fug. Zalecane jest także stosowanie specjalnych past, które zapobiegają ponownemu osadzaniu się brudów i kamienia. 

O czym należy pamiętać czyszcząc płytki ceramiczne?

Bardzo ważne jest także przestrzeganie kilku zasad podczas czyszczenia płytek ceramicznych. Przede wszystkim, przed umyciem powierzchni, należy usunąć kurz. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie do tego celu miękkiej szczoteczki lub wilgotnej szmatki. Z brudem można sobie także poradzić za pomocą domowych rozwiązań. Świetnie sprawdzi się roztwór wody i octu, w proporcjach pół szklanki na 4 litry. Ocet posiada bardzo dobre właściwości czyszczące, dlatego jego wykorzystanie nie powinno dziwić. Ocet świetnie się sprawdzi, także do mycia okien. Nie pozostawia on smug i nabłyszcza. Warto go zastosować także w przypadku płytek, które posiadają jakiś wzór. Po umyciu płytki trzeba dokładnie zetrzeć do sucha.

Pielęgnacja płytek ceramicznych 

Płytki ceramiczne trzeba także w odpowiedni sposób pielęgnować. W pomieszczeniach, w których panuje większe zwilgocenie, warto regularnie ścierać krople pary wodnej. Na rynku dostępne są także specjalne płyny, które zabezpieczają powierzchnię płytek i tworzą specjalną powłokę ochronną. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Bez względu na to jak się czyści i pielęgnuje płytki na co dzień, od czasu do czasu trzeba także pomyśleć o ich gruntownym posprzątaniu. Dostępne są produkty, które można wykorzystać w tym celu. Działają one bardzo mocno, dlatego nie można ich stosować za ciężko. 

Polecamy także:

Co zrobić, żeby płytki ceramiczne były lśniące?

Wielu osobom zależy na tym, żeby ściana czy podłoga wykonana z płytek ceramicznych, prezentowała się idealnie i lśniąco. Aby osiągnąć taki efekt, warto zaopatrzyć się w specjalny środek nabłyszczający. Zgodnie z zaleceniami należy go pozostawić na powierzchni przez dłuższy czas, aby zaczął działać. Następnie można go zetrzeć gąbką lub szmatką. Aby efekt był jak najlepszy, dobrze jest jak bardzo szybko zebrać brudną wodę z powierzchni płytek, zanim rozpuszczony brud zacznie się wiązać z płytkami ponownie. Czyszczenie płytek ceramicznych można także przeprowadzić wykorzystując specjalny odkurzacz na wodę. Jest to szczególnie pożądane wyjście, gdy trzeba oczyścić dużą powierzchnię za jednym zamachem. Płytki można też pokropić spirytusem domowym. Kiedy on wsiąknie, można wykorzystać specjalny olejek do konserwowania płytek.

Narzędzia i sprzęt do czyszczenia płytek ceramicznych 

Aby usunąć brud zalegający na płytkach ceramicznych, warto wykorzystać zwyczajny mop do podług. Z kolei ostrzejsza gąbka świetnie się sprawdzi, żeby usunąć mocniejszy brud. Innym rozwiązaniem jest także szmata z wiskozy. Najlepszy rezultat można osiągnąć, jeżeli stosuje się dwa wiadra. W jednym z nich należy mieć czystą wodę do płukania, a w drugim wodę zmieszaną ze środkiem czyszczącym. Dzięki temu nie nanosi się tego samego brudu ponownie na czyszczoną powierzchnię. W trakcie porządków należy także pamiętać o fugach. To w nich gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, bakterii i brudów. Dobrze jest stosować specjalny żel do fug, albo posiłkować się domowymi sposobami jak np. wspomniany wcześniej ocet czy woda z mydłem i sodą oczyszczoną. Innym rozwiązaniem jest mieszanka octu, sody oczyszczonej i cytryny oraz wody. W przypadku delikatniejszych płytek, można zrezygnować z dodatku sody, aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia. Aby nie musieć martwić się trudnymi do usunięcia zabrudzeniami płytek i fug, dobrze jest czyścić je regularnie.  Płytki ceramiczne to bardzo często stosowane rozwiązania. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także na wodę oraz wilgoć. Świetnie sprawdzają się w takich miejscach i pomieszczeniach, które są szczególnie narażone na częste zabrudzenia. Na rynku dostępny jest szeroki wybór płytek. Duża popularnością cieszą się zarówno te matowe jak i z połyskiem. Jednak należy pamiętać o tym, aby w odpowiedni sposób je czyścić i o nie dbać, aby zachwycały swoim wyglądem przez długie lata. Jak wspomniano wcześniej, warto używać zarówno sprawdzonych specyfików dostępnych w sklepach, jak i domowych roztworów, które równie skutecznie radzą sobie z brudem. W razie jakichkolwiek wątpliwości z pewnością można znaleźć interesujące informacje w Internecie. Środek czyszczący warto też wybrać w oparciu o opinie innych osób. 

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl