Inteligentny dom

Inteligentny dom

Inteligentny dom, który pomoże Ci żyć wygodnie i bezpiecznie: odkurzacze automatyczne, inteligentne budziki, inteligentne ekspresy do kawy: to już nie jest tylko modny przedmiot dla bogatych. Te rzeczy sprawiają, że nasze życie jest łatwiejsze i przyjemniejsze. Ale same te urządzenia nie tworzą inteligentnego domu.

Czym jest prawdziwy inteligentny dom i jak może ułatwić życie? Jest to zautomatyzowany system urządzeń gospodarstwa domowego, który wykonuje swoje czynności i może rozwiązywać określone zadania bez interwencji człowieka. Brzmi to niewiarygodnie, ale to prawda.

Jak działa inteligentny dom?

Wszystko jest zarówno proste, jak i złożone. Zasada działania inteligentnego domu opiera się na technologii rozproszonej inteligencji. Rozproszony oznacza, że ​​nie ma potrzeby centralnego komputera (który w innych systemach jest mózgiem domu, obsługującym wszystkie funkcje). Tak więc awaria procesora może spowodować, że domem nie będzie można zarządzać. W systemie każdy węzeł ma swoją własną inteligencję. Razem komunikują się i wymieniają między sobą informacje we wspólnej kontrolowanej sieci. Zwiększa to niezawodność o rząd wielkości (awaria pojedynczego urządzenia nie wpłynie na działanie całego systemu), czyniąc go elastycznym i łatwo skalowalnym.

Inteligentny dom pomaga żyć wygodnie i bezpiecznie

Na przykład, gdy właściciel takiego budynku budzi się, okiennice są otwarte, podłoga w łazience się nagrzewa, aw kuchni gra radio. Po śniadaniu idzie do pracy. Jakie są funkcje inteligentnego domu? W domu są czujniki reagujące na wzrost lub spadek temperatury. Jeśli na zewnątrz iw pomieszczeniu robi się coraz zimniej, czujniki odczytują to i przesyłają informację do specjalnego centrum sterowania, które wydaje polecenie zwiększenia poziomu ogrzewania.

Inteligentny dom
Inteligentny dom

Gdy temperatura w domu będzie akceptowalna, centrala zniesie nakaz. Dzięki temu poziom ciepła pozostaje na poziomie ustawionym przez właściciela. Ze względów bezpieczeństwa w domu zainstalowano kamerę, aby zobaczyć, kto odwiedził dom pod nieobecność właściciela i zarejestrować to zdjęcie. W razie potrzeby domofon włączy światła na werandzie, aby lepiej widzieć gości.

Właściciele mogą również bezpośrednio sprawdzić materiał z kamery w dni powszednie. Właściciel wraca do domu późno w nocy, czeka na niego gorąca kawa, okiennice zamknięte? Światła nie są tak jasne jak rano, ponieważ wkrótce idziesz spać. Jeśli następnego dnia wyjeżdżał w interesach, ustawiał funkcję obecności: dom automatycznie włączał światła i radio zgodnie z harmonogramem.

Jak sterować inteligentnym domem?

Sterowanie wszystkimi podsystemami inżynierskimi i urządzeniami gospodarstwa domowego odbywa się za pomocą uniwersalnego pilota, komputera lub telefonu. Wszystkie podłączone urządzenia są wyświetlane na ekranie panelu i można nimi sterować. Łatwo to zrobić jednym dotknięciem ekranu: włącz światła, muzykę lub klimatyzację. Możesz ustawić elementy sterujące, aby zamykać rolety, wyłączać światła i muzykę oraz blokować drzwi jednym naciśnięciem przycisku. Pozwala stworzyć dowolną scenę dla Twojego domu, a każda z tych scen zostanie aktywowana jednym kliknięciem.

Parametry wymagane do funkcjonalności inteligentnego domu?

Na przykład wskazanie dokładnego czasu otwarcia i zamknięcia żaluzji, temperatury ogrzewania, temperatury wody w kranie. Jeśli wszyscy opuszczą dom, a czujniki nagle wykryją aktywność, należy wysłać sygnał do konsoli bezpieczeństwa. Na wyższym poziomie inteligentny dom jest w stanie podejmować własne decyzje. Na przykład dom może uruchomić kocioł do ogrzewania pomieszczenia, jeśli ogrzewanie jest wyłączone. Lub w zależności od powtarzających się działań właściciela, dom może wymyślić różne rozwiązania. Na przykład, jeśli właściciel domu ogląda telewizję w ciemności w nocy, dom może automatycznie wyłączać światła w nocy, gdy telewizor jest włączony.

Co zawiera inteligentny dom?

Dzieląc swój inteligentny dom na strefy, możesz rozróżnić systemy sterowania oświetleniem, systemy klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania, systemy bezpieczeństwa i monitoringu. Każdy inteligentny dom powinien mieć trzy elementy:

  • Sam sprzęt: ekspresy do kawy, głośniki, lodówki, kamery, domofony itp.
  • Czujniki odbierające informacje z otoczenia
  • Czujnik wycieku wody. W połączeniu z inteligentnym gniazdkiem wyłącza zasilanie urządzenia, a w połączeniu z inteligentnym kranem wyłącza wodę.

Centralny kontroler przetwarzający informacje. Panel sterowania umożliwia sterowanie wszystkimi podłączonymi do niego urządzeniami. Aby wszystkie urządzenia działały harmonijnie, należy połączyć je w jeden system, przewodowy lub bezprzewodowy. Systemy te mogą działać autonomicznie lub być sterowane za pomocą pilota lub głosu. Możesz kupić inteligentne urządzenia osobno, ale nie jest to już uważane za pełnoprawny inteligentny dom. Istnieje wiele inteligentnych urządzeń, które możesz kupić: czajnik z Wi-Fi, odkurzacz, głośnik, który odtwarza piosenkę, znajdź przepis na ciasto lub wezwij taksówkę. Ale dla większego komfortu lepiej stworzyć zintegrowany system sterowania inteligentnym domem. Będą czujniki, punkty kontrolne i same inteligentne urządzenia.