Ile kosztuje kontener morski?

Ile kosztuje kontener morski?

Ile kosztuje kontener morski? Kontenery morskie zrobiły furorę i to wbrew pozorom nie za sprawą swojego pierwotnego celu. To produkt doskonały i uniwersalny wykorzystywany nie tylko do celów transportowych, ale również mieszkaniowych i rekreacyjnych. Architekci szybko zorientowali się, że kontenery morskie to świetna baza dla nowoczesnych konstrukcji, dlatego w ostatnich latach popyt na te ogromne skrzynie załadunkowe zdecydowanie się zwiększył. Sprawdźmy, jakiej wielkości i rodzaju można kupić kontenery i ile kosztuje kontener morski.

Czym jest kontener morski?

Ta wielka metalowa skrzynia, która znamy z dokumentów i reportaży o transporcie morskim, jest ogromnym pojemnikiem przeznaczonym do transportu różnego rodzaju towarów drogą wodną. Stalowa ażurowa rama składająca się z solidnych metalowych słupów poziomych i pionowych jest bazą do otulenia skrzyni blachą i zamontowania drzwi. O tym, jaki kontener zakupić i ile za niego zapłacimy, decyduje jego rodzaj.

Rodzaje i rozmiary kontenerów morskich

Kontenery morskie możemy podzielić na co najmniej kilka rodzajów. Te metalowe prostopadłościany, które znamy z mediów, z reguły są wyposażone w drzwi dwuskrzydłowe drzwi umiejscowione najczęściej na krótszym boku. Jednak w zależności od przeznaczenia, spotykamy różne rodzaje kontenerów z rozbieżnościami konstrukcyjnymi.

  • Ile kosztuje kontener morski?
    Ile kosztuje kontener morski?

    Kontenery uniwersalne – jak sama nazwa wskazuje to najbardziej uniwersalne z metalowych skrzyń. Możliwość ogólnego zastosowanie sprawia, że jest najczęściej wykorzystywanym do celów transportowych zbiornikiem. Występuje z kilku wymiarach, z czego najpopularniejszą wersją jest dwudziestostopowa o pojemności 33 m3  i wymiarach 590 cm długości, 235 cm szerokości, i 239,5 cm wysokości oznaczona zwykle jako 20 ft DV. Większym odpowiednikiem jest kontener czterdziestostopowy o wielkości 67,7 m3

  • Kontenery Open Top – kontener do załadunku od góry, gdzie dach stanowi plandeka w zastępstwie konstrukcji metalowej.
  • Kontenery Hardtop – przeznaczony do transportu ładunków wysokich i ciężkich, charakteryzuje się zdejmowanym stalowym wodoszczelnym dachem.
  • Kontenery Flat Rack – to kontener z otwartym dachem i bokiem, przy czym podłoga jest gruba i dodatkowo wzmocniona.

Co transportujemy kontenerami morskimi?

Kontener morski zapewnia stosunkowo niedrogi przewóz materiałów w dużych ilościach. W obszernych skrzyniach przewożone są drogą morską towary sypkie, płynne, stałe w szerokim spektrum ilości, wielkości i kształtów. To optymalny sposób na transport towarów między najbardziej odległymi zakątkami świata. W kontenerach morskich przewozi się zatem odzież, żywność, środki czystości, elektronikę, wielkogabarytowy sprzęt, czy meble. Towary szybko psujące się takie jak owoce i warzywa transportuje się w specjalnych kontenerach – chłodniach, które zapewniają niską temperaturę wewnątrz. Kontenery wyposażone są w specjalne uchwyty, dzięki którym towary wewnątrz zostają odpowiednio zabezpieczone, co chroni je przed zniszczeniem w trakcie transportu.

Ile kosztuje kontener morski i na co zwracać uwagę przy jego zakupie?

Cena kontenera morskiego uzależniona jest od jego rodzaju i stanu. Najczęściej w obrocie spotkać można kontenery używane, ponieważ to zdecydowanie tańsze rozwiązanie, niż zakup kontenera nowego. Za nowy kontener morski uniwersalny 20 ft DV trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych, podczas kiedy za używany zapłacimy połowę, lub nawet 1/3 tej ceny. Oczywiście sporo zależy od wielkości skrzyni, za większy lub specjalistyczny kontener morski zapłacimy nawet kilka tysięcy więcej. Kupując kontener morski na potrzeby transportu, koniecznie należy zwrócić uwagę na jego szczelność i stan poszycia, a także jakość uszczelek drzwiowych. Unikajmy lepiej zakupu kontenera z dużymi ogniskami rdzy, otworami i nieszczelnościami, a także obszernymi wgnieceniami. Co prawda za taki kontener z drugiej ręki, w niekoniecznie dobrym stanie zapłacimy ułamek ceny, lecz jego naprawa może nas sporo kosztować. Ważną kwestią jest również stan kontenera wewnątrz, ponieważ często zdarza się, że przewożone materiały pozostawiają specyficzny zapach, który jest trudny do usunięcia.

Produkt nie tylko dla branży transportowej

Używane kontenery morskie to nie lada gratka dla działkowiczów, właścicieli firm, czy inwestorów szukających niebanalnych pomysłów na własne cztery kąty. Z niedrogiej używanej skrzyni transportowej można wykonać magazyn, pomieszczenie socjalne, domek narzędziowy lub letniskowy, a nawet ogromny basen. Kreatywni inwestorzy łączą z sobą kontenery morskie, tworząc funkcjonalną i nowoczesną konstrukcję mieszkalną. Oczywiście kontener, aby stał się domem, należy zaizolować i dostosować do panujących norm energetycznych. Podłączenie wszelkich mediów nie jest problemem, ponieważ postępujemy podobnie jak w przypadku domu w konstrukcji szkieletowej. Domorosły majsterkowicz samodzielnie może dostosować kontener na własnej działce i stworzyć z niego funkcjonalny domek letniskowy. Wystarczy odrobina chęci i podstawowe materiały budowlane, aby z nieatrakcyjnego kontenera transportowego powstała funkcjonalna przestrzeń przeznaczona do wypoczynku.