Gładź gipsowa

Gładź gipsowa

Wiele osób zastanawia się, kiedy używać gładzi gipsowej. Gładź gipsowa jest najpopularniejsza wśród wszystkich gładzi. Kiedy warto jej użyć i w jaki sposób należy ją nakładać? Na te i inne pytania dotyczące gładzi gipsowej odpowiadamy w niniejszym artykule. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Gładź gipsowa – najważniejsze informacje

Gładź gipsowa zawiera materiał wiążący zwany gipsem, który ma bardzo małą granulację naturalnego lub syntetycznego pochodzenia. Syntetyczna gładź gipsowa występuje w formie suchej mieszanki, którą miesza się z zalecaną przez producenta ilością wody, a następnie nakłada na ścianę. Gładź gipsowa naturalna jest natomiast znacznie bielsza niż syntetyczna i nie trzeba jej rozrabiać z wodą. Jest jednak mniej wytrzymała i ma dłuższy czas wiązania. Oba rodzaje gładzi są natomiast tak samo gładkie i pozwalają na modny wystrój wnętrz. Warto wiedzieć, iż można jej nałożyć nawet kilka warstw ze względu na niewielką granulację. Dzięki temu ściana będzie w 100% wyrównana. 

Decydując się na zakup gładzi gipsowej naturalnej warto pamiętać, iż gips ma wpływ na korozję metali i może w znacznym stopniu przyspieszyć ten proces. Nie warto zatem kłaść gładzi na metalowe elementy, a jeżeli jest to konieczne to należy najpierw zastosować farbę antykorozyjną, tak aby ochronić metalowe elementy przed szkodliwym działaniem gładzi gipsowej. Warto też wiedzieć, iż gładź gipsowa może wymagać szlifowania po jej nałożeniu, a w trakcie tego procesu powstają spore ilości pyłu, co stwarza niekomfortowe warunki pracy.

Kiedy warto wybrać gładź gipsową?

Gładź gipsowa jest produktem na bazie spoiw gipsowych i w przeciwieństwie do gipsów szpachlowych, które mają drobniejsze uziarnienie, pozwala na uzyskanie lepszego efektu estetycznego i bardziej gładką strukturę. Gładź gipsową warto wybrać wtedy, kiedy chcemy zniwelować nierówności powstałe w trakcie poprzednich etapów prac. Należy jednak wiedzieć, iż drobne uziarnienie to nie tylko same zalety. Jednorazowo nie można nałożyć bowiem grubej warstwy gładzi. Sama gładź gipsowa ma też dość niską wytrzymałość mechaniczną. 

Gładzie gipsowe mają jednak sporo zalet. Przede wszystkim mają one możliwość obróbki powierzchni, które są nimi pokryte, na mokro, używając stalowej pacy. Pozwala to na uniknięcie szlifowania gładzi, która już jest sucha. Można zatem uniknąć uciążliwego szlifowania, o którym wyżej wspomniano.

Jak nakładać gładź gipsową?

Gładź gipsowaNakładanie gładzi gipsowej zaczyna się od przygotowania podłoża. W trakcie tego procesu należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby podłoże było odpowiednio czyste. Kolejnym etapem jest nanoszenie gładzi. Bezpośrednio z opakowania, jeśli mamy do czynienia z gładzią gipsową naturalną, bądź po uprzednim rozrobieniu jej z wodą w przypadku gładzi gipsowej syntetycznej. Nanoszenie gładzi najczęściej ma miejsce z użyciem stalowej pacy. Czasami stosuje się też zamiast pacy wałek bądź agregat szpachlarski, jednak to pierwszy sposób jest najczęściej stosowany. Po naniesieniu gładzi zaciąga się ją, używając do tego celu pacy, szpachli typu pióro lub szpachli powierzchniowej, nazywanej inaczej nożem. Przedostatnim etapem jest szlifowanie niewielkich nierówności, najczęściej już po nałożeniu dwóch lub trzech warstw gładzi gipsowej. Dokonuje się tego najczęściej z użyciem szlifierki do gładzi. Po szlifowaniu należy odpylić gładź i zagruntować, najlepiej wykorzystując do tego celu farbę gruntującą. 

Co warto brać pod uwagę wybierając gładź?

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy powinniśmy zdecydować się na gładź gipsową naturalną czy na gładź gipsową syntetyczną należy wziąć pod uwagę kryteria takie jak:

  • sposób nakładania – gładzie w formie mas gotowych mogą być nakładane maszynowo, w przeciwieństwie do gładź proszkowych;
  • ilość odpadów – mniej odpadów jest w przypadku stosowania gładź gipsowych w formie produktu gotowego, ponieważ niewykorzystaną masę można zostawić w pojemniku i wykorzystać na drugi dzień;
  • oszczędność czasu – więcej czasu można zaoszczędzić stosując gotową gładź, ponieważ jest to jednoskładnikowy produkt w mokrej postaci, którego nie trzeba uprzednio rozrabiać z wodą, czekać aż dojrzeje i osiągnie właściwą konsystencję – gładź gotowa pozwala też na wykonanie powierzchni w przeciągu jednego dnia;
  • czystość pomieszczenia – jeżeli zależy nam na czystym pomieszczeniu i mniejszym bałaganie, warto użyć gładzi gotowych, które nie przyczyniają się do unoszenia się pyłu gipsowego;
  • niskie koszty – jeżeli zależy nam na tańszym rozwiązaniu, to zdecydowanie gładź w proszku jest tańsza, warto jednak pamiętać o jej wadach przed wyborem;
  • odpowiednia konsystencja – gładź w postaci gotowej masy jest już przygotowana i ma odpowiednią konsystencję, której nie trzeba modyfikować,  gładź w proszku musi zostać natomiast odpowiednio przygotowana z zachowaniem odpowiednich proporcji wody i suchej masy – nawet niewielka różnica w proporcjach zalecanych przez producenta może przyczynić się do złego rozprowadzania się masy na podłożu, np. do jej spływania lub powstawania grudek.