Gładź gipsowa – wstęp do modnej aranżacji ściany

Gładź gipsowa – wstęp do modnej aranżacji ściany

Ściana w nowoczesnym wnętrzu musi wyglądać reprezentacyjnie – jest częścią wystroju. Do jej koloru i faktury można dobrać inne elementy wyposażenia.  Urządzanie wnętrz lub remont pomieszczenia zaczyna się od zrobienia porządku ze ścianami, a nie od wniesienia mebli. Ściany do  aranżacji trzeba odpowiednio przygotować –  wyrównać wszystkie niedoskonałości. Ściana musi być gładka niczym porcelana.  Gładź gipsowa może jest jednym z materiałów użytych do przygotowania ściany.

Gładź gipsowa- drobniejsze uziarnienie

Gładź gipsowa jest idealna do przygotowania ścian, na których są jedynie niewielkie ubytki. Grubość jednej warstwy nie przekracza 2 mm. Dzięki jej zastosowaniu uzyskuje się efekt idealnie gładkich powierzchni https://smig.pl/farby/.  Jest polecana do wygładzenia chropowatych tynków, które zdarzają się w starszym budownictwie. W sprzedaży znaleźć można m.in. gładzie bezpyłowe, umożliwiające obróbkę materiału na mokro, bez szlifowania i szkodliwych dla zdrowia pyłów, dzięki czemu można uzyskać gładkie powierzchnie bez ich uciążliwego szlifowania. Zaletą gładzi jest plastyczność, a co za tym idzie, łatwość nakładania.

Minusy gładzi gipsowej

Produkt, jakim jest gładź gipsowa, nie jest wolny od wad. Zawarty w niej gips wpływa na korodowanie metali i przyśpiesza ten proces. Dlatego trzeba uważać podczas nakładania gładzi gipsowej i nie stosować jej na żadne metalowe elementy ani rury. Najpierw trzeba zabezpieczyć wszystkie elementy metalowe farbą antykorozyjną, co zapewnia ochronę przed szkodliwym wpływem mieszanki. Gładź gipsowa wymaga także szlifowania po aplikacji, co wiąże się z pyleniem niebezpiecznym dla astmatyków. Praca w dużej ilości pyłu nie należy do komfortowych. Dlatego przed zakupem, jakiegokolwiek materiału wykończeniowego na ściany, trzeba przeczytać, jak się z nim obchodzić. Nie nadaje się do pomieszczeń o dużym stopniu wilgotności, np.: kuchni, łazienek, suszarni, pralni.

Ocena powierzchni

Na rynku funkcjonują dwa najpopularniejsze materiały wykończeniowe do ścian: gips szpachlowy i gładź gipsowa. Wiele osób myśli, że ten sam produkt, tylko inna nazwa handlowa. W rzeczywistości są to dwa odmienne produkty: gips szpachlowy służy do wyrównywania ściany o dużych nierównościach lub pęknięciach, gładź gipsowa pokrywa jedynie niewielkie niedoskonałości powierzchni. Wynika z tego, że przed wyborem produktu do wyrównywania ścian kluczowa jest ocena stanu podłoża pod kątem wielkości ubytków, obecności bruzd i wszelkich nierówności. Jeżeli problemy z podłożem są dość znaczne, to w pierwszej kolejności trzeba położyć gips szpachlowy.  Gładź gipsowa jest znakomitym materiałem do zniwelowania niewielkich nierówności czy zamaskowania rysów.

Do pokoju dziennego i sypialni

Przy niewielkich uszkodzeniach ścian w sypialni i w pokoju dziennym najlepiejszym rozwiązaniem jest gładź gipsowa, która cechuje się znakomitą przyczepnością do większości rodzajów podłoża – sprawdzi się na podłożu cementowym, cementowo-wapiennym i surowym betonie. Jest zalecana do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych. Gładź gipsowa znakomicie przygotowuje ścianę do malowania farbą satynową, które bezlitośnie uwypuklają wszelkie nierówności.  Gładź można rozrabiać na mokro i nakładać ręcznie lub maszynowo – natryskowe agregatem hydrodynamicznym, co przyśpiesza prace remontowe, ale znacznie podnosi koszty.  Gładź gipsowa jest materiałem ekologicznym, łatwo wchłania wodę i równie szybko ją oddaje, tworząc korzystny mikroklimat w pomieszczeniu ( gips zapobiega rozwojowi pleśni). Malowanie ścian jest możliwe dopiero po 24 godzinach od położenia gładzi gipsowej. 

Gładzie gotowe

Osoby, które chcą zaoszczędzić czas lub nie mają doświadczenia w rozrabianiu wszelkich zapraw, mogą zdecydować się na zakup gładzi gipsowej gotowej. Wygodne opakowanie w postaci wiaderka ułatwia przenoszenie materiału, a nie wykorzystana gładź nie stanowi problemu –  po zamknięciu wiaderka może być przechowywana do końca okresu ważności. Gładź gotowa umożliwia natychmiastową aplikację, nie trzeba niczego mieszać, czy martwić się o konsystencję https://smig.pl/smig_s-4/. Znakomicie sprawdzają się nowych mieszkaniach, gdzie wystarczy użyć niewielkiej warstwy, aby efekt na ścianie był znakomity.  Wyrównywanie ścian gładzią, oczywiście przy założeniu, że w ścianie nie ma wielkich ubytków, daje fantastyczne estetyczne efekty. Równa ściana to jeden z warunków eleganckiego wyglądu pomieszczenia i podstawa do dalszej aranżacji mieszkania, domu lub biura.  Zaletą gładzi gipsowej gotowej jest to, że jej znakomita przyczepność – można ją nałożyć nawet na wcześniej pomalowaną ścianę, bez konieczności gruntowania.

Gładź gipsowa poprawia wygląd ściany, nadaje jej gładkości. Jej położenie jest co prawda czasochłonne, ale efekt wizualny jest wart wysiłku. Jest to jeden z najchętniej kupowanych materiałów wykończeniowych. Nie jest uniwersalna, bo nie można jej kłaść w pomieszczeniach wilgotnych.  Łatwość nakładania, szybkie wysychanie i perfekcyjna gładkość to cechy cenione przez klientów, które bez wątpienia wpływają na popularność tego materiału.