Fotowoltaika – jak obliczyć moc

Fotowoltaika – jak obliczyć moc

Fotowoltaika – jak obliczyć moc. Fotowoltaika jest to coraz częściej wybierana opcja zasilania naszego domu. Zazwyczaj montowane są panele fotowoltaiczne wtedy, kiedy zamierzamy wybudować nowy dom. Instalacje fotowoltaiczne są oczywiście również często wykorzystywane już na konstrukcjach istniejących. Jeżeli zdecydujemy się na zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej w nowo budowanym domu, to wówczas mamy więcej możliwości, jeżeli chodzi o to, aby dom ten konstrukcyjnie był przystosowany do instalacji fotowoltaicznej. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o to, że będzie nam łatwiej taką instalację na dachu zamontować. Jest to również związane bardzo, z tym że łatwiej będzie nam obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej, jaka będzie potrzebna.

Od czego zależy moc instalacji fotowoltaicznej?

Wiele osób, kiedy zabiera się za obliczanie mocy instalacji fotowoltaicznej, zaczyna po prostu najczęściej dzielić moc panela fotowoltaicznego przez hipotetyczne zapotrzebowanie. Z tego wychodzi, ile potrzebujemy paneli w instalacji fotowoltaicznej. Wygląda to prosto, ale takie nie jest. Niestety jak się okazuje, temat jest dużo bardziej złożony i tak dla przykładu, nawet jeżeli kupimy wystarczającą ilość paneli, może się okazać, że nie dostarczają one wcale tyle prądu, ile określa producent. Nie wynika to również z tego, że panele są słabe jakościowo, czy z tego, że producent nam nakłamał, jeżeli chodzi o osiągi paneli fotowoltaicznych. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że producent, kiedy określa moc poszczególnych paneli, to badania, które potwierdzają, jaką mają moc i wydajność, są przeprowadzane w pewnych kontrolowanych warunkach. Jeżeli tych warunków nie spełniły na naszym dachu, to wówczas ogniwa fotowoltaiczne mają mniejszą moc. Innymi słowy, musimy zrobić wszystko, aby ogniwo fotowoltaiczne (bo to właśnie w ogniwach fotowoltaicznych zachodzi przemiana energii świetlnej na energię elektryczną) miało warunki pracy, jak najbardziej zbliżone do warunków laboratoryjnych.

Co ma wpływ na to, z jaką wydajnością pracuje nasza instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika - jak obliczyć mocJeżeli chcemy, aby nasze panele fotowoltaiczne działały z maksymalną możliwą wydajnością, to powinniśmy je odpowiednio zainstalować. Chodzi tutaj głównie o to, że panele powinny znaleźć się na dachu, najlepiej od strony południowo-zachodniej (przynajmniej w naszych szerokościach geograficznych), a dodatkowo panele fotowoltaiczne pracują optymalnie wtedy, kiedy są ustawione pod kątem 45 stopni. Jeżeli budujemy nowy dom, możemy właśnie zaprojektować dom w taki sposób, aby ta część dachu, na której chcemy mieć panele, była ustawiona właśnie w kierunku południowo-zachodnim i była nachylona pod kątem 45 stopni. Konstrukcje, które już są zbudowane, nie zawsze są w stanie takie założenia spełnić i dlatego, panele fotowoltaiczne, które są tam zamontowane, nie pracują ze stuprocentową możliwą wydajnością. Musimy to zawsze uwzględniać wtedy, kiedy planujemy zakupić odpowiednią liczbę paneli fotowoltaicznych. Oczywiście kolejnym czynnikiem, który może wpływać na produkcję prądu, jest, chociażby zacienienie naszych paneli fotowoltaicznych. Jeżeli przy naszym domu rosną stare drzewa, których nie chcemy bądź nie możemy wyciąć, to musimy się również liczyć z tym, że w tych porach dnia, kiedy cień będzie padał nawet częściowo na nasze panele fotowoltaiczne, to i wydajność również nie będzie maksymalna.

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Wyżej wspomnieliśmy o tym, że istnieje bardzo dużo czynników, które sprawiają, że nie ma prostej metody na to, aby obliczyć, jaką moc powinna mieć nasza instalacja fotowoltaiczna, aby spełniała potrzeby naszego gospodarstwa domowego. Z tego to powodu, raczej zaleca się, aby moc, jaką powinniśmy mieć w naszej instalacji fotowoltaicznej, wyliczały nam specjalistyczne firmy, ponieważ mają one duże doświadczenie i są w stanie przewidzieć oraz przeliczyć, jak dane czynniki występujące akurat w naszej lokalizacji, mogą przełożyć się na efektywną produkcję prądu elektrycznego. Firmy takie najczęściej za takie wyliczenia nie będą nas obciążać finansowo, ponieważ najczęściej to też w tej firmie zamówimy zarówno panele fotowoltaiczne, jak i montaż całej instalacji, której sami nie będziemy montować.

Jeżeli mimo wszystko chcielibyśmy sprawdzić, czy wyliczone dane są poprawne, no to musimy przede wszystkim wziąć tak naprawdę całoroczne zużycie prądu elektrycznego w naszym gospodarstwie domowym i musimy przeliczyć to na maksymalną możliwą szczytową produkcję prądu elektrycznego w naszych panelach fotowoltaicznych. Nie jest to jednak wszystko, ponieważ musimy właśnie uwzględnić te wszystkie czynniki, o których mówiliśmy wcześniej. Musimy założyć do tego na przykład takie zależności jak nierówna produkcja energii elektrycznej latem oraz zimą. Latem najczęściej mamy nad produkcję energii elektrycznej, natomiast zimą będziemy cierpieć na niedobory z naszej instalacji fotowoltaicznej. Instalacja musi być tak skonstruowana, aby latem, kiedy produkcja energii jest bardzo duża, abyśmy jak najwięcej oddawali tej energii do sieci ogólnej po to, aby prąd czerpać za darmo większej ilości w zimie.