Drewno jest ostatnimi czasy bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym w budownictwie, znajduje bardzo szerokie zastosowanie jako materiał do konstrukcji budowlanych, przede wszystkim ze względu na posiadane właściwości fizyczne i mechaniczne. Wyróżnia się łatwą i szybką obróbką, poza tym w doskonały sposób rozkłada i przenosi obciążenia, a gdy jest odpowiednio przygotowane i wcześniej zabezpieczone poprzez specjalną impregnację może służyć przez wiele lat.
Drewno konstrukcyjne- co warto wiedzieć?
Drewno jest jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców konstrukcyjnych, w porównaniu z innymi materiałami jest lekkie oraz tanie. Przy jego użyciu powstają nie tylko domy, ale także większe konstrukcje murowane, ostatnim czasem jest także często wykorzystywane do produkcji przydomowych altanek. Obecnie w Polsce drewno konstrukcyjne nie ma praktycznie żadnej konkurencji, a zapotrzebowanie na nie jest bardzo duże, z roku na rok coraz większe. Warto dodać iż, tego rodzaju drewno jest materiałem wszechstronnym, bowiem jest wykorzystywane do wznoszenia niezwykłych konstrukcji, jego zastosowanie daje pewność i gwarancję dużej stabilności i wytrzymałości. Drewno konstrukcyjne https://konsbud.com/ spełnia wszystkie wymagane kryteria, bardzo istotne jest, aby pamiętać, iż zawartość wody nie powinna przekraczać dopuszczalnych parametrów zgodnych z obowiązującą normą. Drewno konstrukcyjne dzieli się na dwa główne rodzaje:
- drewno klejone warstwowo
- drewno lite
Do wznoszenia konstrukcji budowlanych najczęściej wykorzystywane jest drewno sosnowe, ponieważ wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi, jest bardzo trwałe, sprężyste i odporne na zginanie.
Drewno konstrukcyjne i jego zalety
Drewno konstrukcyjne jest powszechnie stosowane, wynika to z jego bardzo wielu zalet, które są znane wśród klientów od samego początku. Pośród zalet można wymienić między innymi:
- drewno jest proste w montażu oraz stosunkowo tanie
- znajduje zastosowanie w konstrukcjach budowlanych, gdzie z łatwością dostosowuje się do powstających zmian, które spowodowane są oddziaływaniem czynników atmosferycznych, czy funkcjonowaniem całego budynku
- wszystkie elementy drewniane konstrukcji mogą służyć jako dekoracja i być częściowo odkryte
- drewniana konstrukcja jest lżejsza niż konstrukcja stalowa
- drewno samo w sobie jest materiałem ekologicznym, co w dzisiejszych czasach jest bardzo istotne
- jest także dobrym izolatorem termicznym
Drewno lite a drewno klejone
Drewno konstrukcyjne klejone warstwowo najczęściej wykorzystywane jest do tworzenia więźby dachowej oraz konstrukcji okiennych. Warto dodać, iż drewno klejone warstwowo powstaje poprzez sklejenie kilku warstw podłużnych listew drewnianych. Dzięki takiemu zastosowaniu można tworzyć elementy konstrukcyjne nawet o długości kilkudziesięciu metrów. Bardzo pozytywną cechą kleju, który wykorzystywany jest do produkcji drewna jest jego wodoodporność. Drewno klejone jest również odporne na ogień oraz posiada specjalne właściwości izolacyjne. Drewno konstrukcyjne lite tworzy się poprzez dwukrotne przetarcie drewna okrągłego, dzięki temu jego boki stają się płaskie a drewno nabiera regularnego i prostego kształtu. Ciekawostką jest fakt, iż drewno lite często poddawane jest kilkukrotnemu przetarciu.
Suszenie i struganie drewna konstrukcyjnego
Aby drewno konstrukcyjne https://domyhbe.pl/pl/ zyskało jak najlepsze cechy należy poddać je właściwej obróbce, podczas której zostanie odpowiednio przygotowane i zaimpregnowane, dzięki takiemu zastosowaniu będzie mogło służyć i być funkcjonalne przez bardzo długi okres czasu. Bardzo ważnym etapem jest suszenie drewna, bowiem trzeba mieć na uwadze, iż drewno naturalne zawiera wilgoć, z reguły przekracza obowiązujące normy wilgotności, dlatego w tej sytuacji proces suszenia jest konieczny! Jest to bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu surowiec będzie jeszcze bardziej trwalszy i solidniejszy. Proces suszenia drewna może przebiegać w sposób naturalny lub sztuczny . Aczkolwiek częściej wykorzystuje się sztuczny sposób ze względu na krótszy czas suszenia. Drewno konstrukcyjne powinno być także poddane struganiu, ponieważ jest to bardzo dobra, naturalna metoda, która zabezpiecza materiał przed szkodnikami, zapobiega rozwojowi grzybów. Proces strugania zapewnia także ochronę przeciwpożarową, bowiem drewno strugane wielostronnie w znacznym stopniu opóźnia moment zapalenia.
Czy każdy rodzaj drewna nadaje się na materiał konstrukcyjny?
Z reguły każde drewno jest w pewnym stopniu materiałem konstrukcyjnym, jednakże nie oznacza to, iż każde drewno konstrukcyjne nadaje się do zastosowania w budownictwie. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na poszczególne defekty, których powstanie może być wynikiem błędnej selekcji, nieodpowiedniej obróbki lub niewłaściwego składowania. Wśród przyczyn, które praktycznie przekreślają możliwość zastosowania drewna jako materiału konstrukcyjnego są między innymi: zgnilizna miękka oraz skręt włókien. Do powstania określonego uszkodzenia może dojść podczas procesu obróbki.
Jeśli szukasz dobrej jakości drewna konstrukcyjnego, zapoznaj się z dostępną ofertą firm i wybierz odpowiedni rodzaj drewna dla siebie! Drewno konstrukcyjne jest nowoczesnym i modnym materiałem budowlanym. Postaw na stylowy design i długoletnią żywotność!