Lakiery hybrydowe stały się bardzo popularną metodą wykonywania manicure. Obecnie bardzo dużo kobiet decyduje się na zakup niezbędnych przyrządów i produktów, dzięki którym mogą samodzielnie nakładać lakier hybrydowy. Jest to popularne głównie z tego względu, że wszystkie niezbędne rzeczy kupić można np. w sklepach kosmetyczny online. Manicure hybrydowy nie jest trudną techniką, jednak jego prawidłowe wykonanie wymaga zapoznania się ze wszelkimi zasadami postępowania. Pomimo naszych starań czasem bywa tak, że lakier nie chce zaschnąć. Jakie mogą być przyczyny takiej sytuacji? Jak radzić sobie z nieschnącym lakierem hybrydowym? O przyczynach tego typu problemów, i sposobach na ich rozwiązanie, dowiesz się czytając poniższy artykuł.
Przygotowanie płytki paznokcia
Zanim przejdziemy do najczęściej popełnianych błędów podczas nakładania lakieru hybrydowego, najpierw musisz zapoznać się z zasadami odpowiednio przygotowania płytki paznokcia. Manicure hybrydowy rozpoczyna się od spiłowania paznokci do zaplanowanego kształtu – należy wykonywać to pilniczkiem o gradacji 80/100. Następnie przechodzi się do usunięcia skórek i zmatowienia oraz odtłuszczenia paznokcia. Matowienia dokonuje się przy użyciu specjalnego bloczku polerskiego, natomiast odtłuszczanie wykonuje się przy pomocy wacików bezpyłowych nasączonych w cleanerze. Wszystkie te produkty można zakupić np. w internetowym sklepie z akcesoriami do paznokci. Po wykonaniu tego kroku można przejść do nałożenia bazy – czyli produktu, który będzie łączył płytkę paznokcia z lakierem hybrydowym. Nakłada się jej cienką warstwę, którą następnie należy utrwalić w lampie. Po utrwaleniu należy zaczekać około 60 sekund, a po odczekaniu tego czasu zmyć z powierzchni paznokcia lepką warstwę dyspersyjną. Po takim przygotowaniu paznokci można już przejść do najważniejszego kroku – czyli nakładania lakieru hybrydowego. Niekiedy krok ten może nieco się skomplikować, ponieważ lakier nie chce się utrwalić. Jakie mogą być tego przyczyny i jak sobie z nimi poradzić?
1. Nakładasz zbyt grubą warstwę lakieru i nie zwracasz uwagi na wybrany kolor
Lakier hybrydowy do paznokci powinien być nakładany bardzo cienkimi warstwami – które w razie potrzeby można później dobudowywać. Cienkie warstwy są bowiem w stanie szybciej i lepiej się utrwalić, co sprawi, że Twój manicure będzie znacznie bardziej trwały i dużo bardziej estetyczny. Po nałożeniu grubych warstw lakieru manicure wygląda bardzo ciężko, a dodatkowo możesz pozalewać sobie skórki – co nie będzie wyglądało korzystnie. Pamiętaj także, aby przed rozpoczęciem pracy z lakierem hybrydowym najpierw dobrze go wymieszać – ponieważ musi on uzyskać odpowiednią strukturę. Kiedy pokryjesz paznokcie źle wymieszaną warstwą grubego lakieru może zdarzyć się tak, że Twoje paznokcie pokryją nieestetyczne bąbelki, z których wypływać będzie nieutwardzony lakier hybrydowy. Kolejną ważną kwestią jest także zwracanie uwagi na nakładany kolor, gdyż niektóre wymagają wydłużonego czasu utwardzania. Kolory o mocnym pigmencie powinny być nie tylko dłużej utwardzane w lampie, ale także nakładane szczególnie cienkimi warstwami – tak, aby mogły w pełni się utrwalić. W przypadku używania lampy UV należy przedłużyć czas utwardzania nawet o 3 minuty, natomiast w przypadku lampy LED wystarczy jedna dodatkowa minuta.
2. Za krótko utrwalasz lakier
Nie tylko ciemne kolory wymagają odpowiedniego czasu utwardzania. Bowiem kolejny powód, przez który lakier hybrydowy nie ulega utrwaleniu, to zbyt krótki czas utwardzania w lampie oraz przerywanie procesu utwardzania. Każdy lakier hybrydowy ma swój minimalny czas utwardzania, którego należy przestrzegać – w innym przypadku efekt końcowy będzie wysoce niezadowalający, gdyż lakier nie utrwali się.
3. Twoja lampa nie jest dobrej jakości lub używasz niewłaściwych produktów
W sytuacji, kiedy jesteś przekonana o tym, że aplikujesz odpowiednie warstwy lakieru, a czas ich utrwalania jest zgodny z instrukcją, to problemem może być zła jakość lampy lub używanie produktów nieprzeznaczonych do danego typu urządzenia. Lampy do utrwalania lakieru hybrydowego są ogólnodostępne i można je kupić np. w hurtowniach z akcesoriami do paznokci. Jednak dobra lampa powinna posiadać moc powyżej 24W. Dobrze również jeśli lampa nie ma postaci zwykłego mostka, a jej tył jest szczelnie zabudowany. Taki rodzaj lampy spowoduje, że światło nie będzie uciekało. Tego typu urządzenie kupić możesz np. w hurtowni kosmetyków profesjonalnych. Jeśli posiadasz taki właśnie sprzęt, to warto sprawdzić czy zamontowane w niej żarówki nie wymagają wymiany – gdyż istnieje ryzyko, że są one po prostu przepalone. Jeżeli posiadasz w pełni sprawną lampę o dobrej jakości, to upewnij się, że lakier, który został zastosowany na paznokciach przeznaczony jest do stosowania w Twojej lampie. Istnieją bowiem produkty, które można stosować wyłącznie w lampie LED, lub wyłącznie w lampie UV – w przypadku takich właśnie produktów nie ma możliwości, aby zostały one utrwalone przez inny rodzaj lampy.