Wydawać by się mogło, że depresja to schorzenie, z którym borykają się przede wszystkim osoby młode. Nic bardziej mylnego. Wielokrotnie zdarza się, że z tą podstępną chorobą muszą zmagać się seniorzy – zwłaszcza ci, którzy są osamotnieni. Warto wiedzieć, że objawy depresji u seniora bardzo łatwo można przeoczyć, gdyż często są one mylone z objawami starzenia, takimi jak problemy z koncentracją, trudności z zasypianiem czy bóle mięśni. Warto zaznaczyć, że depresja, gdy pozostaje nieleczona, może doprowadzić do wielu niezwykle groźnych konsekwencji. Eksperci podkreślają, że u osób w podeszłym wieku zachorowanie na depresję wiąże się ze znacznie większym ryzykiem podjęcia przez seniora próby samobójczej. Dodatkowo, u seniorów takie próby w połowie przypadków kończą się tragicznie. W poniższym artykule omawiamy wszystko, co należy wiedzieć na temat depresji u osób starszych.
Depresja u seniorów – informacje podstawowe
Czy depresja u osób w podeszłym wieku to zjawisko występujące bardzo rzadko? Nic bardziej mylnego. Niektórzy uważają, że omawiane schorzenie jest wyłącznie domeną ludzi w młodym wieku, jednak tego typu stwierdzenia nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Ryzyko zachorowania na depresję w starszym wieku jest bardzo wysokie – zwłaszcza, gdy chodzi o osobę, która od wielu lat mieszka sama, przez co boryka się z chroniczną samotnością.
Statystyki jasno wskazują, że w zdecydowanej większości przypadków depresja dotyka osoby, które ukończyły 65-ty rok życia. Co więcej, są nawet tacy seniorzy, którzy chorują na depresję grubo po 80-tce. Niektórzy wskazywali, że depresja najczęściej spotyka kobiety, jednak według obecnej wiedzy medycznej płeć pacjenta nie ma tutaj żadnego znaczenia. Zarówno kobiety jak i mężczyźni są w równym stopniu narażeni na wystąpienie depresji, zatem niepokojących objawów u osób w podeszłym wieku nie powinno się lekceważyć, gdyż może to nieść za sobą bardzo negatywne konsekwencje.
Objawów nie można lekceważyć!
Depresja jest niezwykle poważnym problemem o bardzo dużym zasięgu, jednak bardzo rzadko mówi się o tym groźnym schorzeniu w odniesieniu do osób starszych. Niestety, doświadczenia wielu rodzin pokazują, że osoby w podeszłym wieku zmagające się z depresją rzadko kiedy są dostrzegane przez resztę członków rodziny. Każdy jest zajęty swoimi sprawami, przez co nikt nie ma nawet możliwości zaobserwować niepokojących symptomów rozwoju tej groźnej choroby.
Warto wiedzieć, że brak jakiejkolwiek reakcji na rozwój depresji powoduje, że samopoczucie seniora ulega systematycznemu pogorszeniu. Czuje się odrzucony i niechciany, co w konsekwencji prowadzi też do tego, że pacjent nie zażywa leków na inne choroby. Wówczas zachodzi poważne ryzyko pogorszenia się stanu jego zdrowia fizycznego. Specjaliści alarmują, że wśród osób starszych często dochodzi także do prób samobójczych, które niejednokrotnie kończą się powodzeniem.
Jakie są psychospołeczne i biologiczne przyczyny występowania depresji u osób starszych?
Lekarze i specjaliści od zdrowia psychicznego wyróżniają szereg przyczyn psychospołecznych, które powodują, że ryzyko wystąpienia depresji znacząco wzrasta. Chodzi przede wszystkim o niepełnosprawność fizyczną związaną z przebytymi operacjami bądź nagłym wystąpieniem jakiejś bardzo groźnej choroby. U osób starszych depresja wywołana jest także śmiercią współmałżonka.
Czynniki, które mogą doprowadzić do rozwoju depresji u seniora, to także przeprowadzka do domu opieki, problemy dzieci czy zmartwienia wynikające z postępującego procesu starzenia się organizmu u starszego człowieka.
Istnieją także określone przyczyny biologiczne przyczyniające się do rozwoju depresji u ludzi starszych. Najgroźniejszym schorzeniem z tej kategorii jest oczywiście choroba Alzheimera, która u niektórych pacjentów może wywołać prawdziwe spustoszenie w organizmie. Na rozwój depresji mogą mieć też wpływ rozmaite choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy łuszczyca. Istnieją także czynniki somatyczne zwiększające ryzyko nastąpienia tej choroby, m.in. senność czy brak apetytu.
Depresja – objawy
Objawy depresji u osób starszych dzieli się na dwie podstawowe kategorie: psychiczne i somatyczne. Do psychicznych objawów depresji zaliczamy przede wszystkim złe samopoczucie, brak chęci do działania itp. Aby zapobiegać rozwojowi depresji u seniorów, bardzo istotne jest, aby poświęcać im odpowiednio dużo uwagi i zainteresowania. W ten sposób prawdopodobieństwo, że nasza mama, tata, babcia czy dziadek zachorują na to schorzenie, będzie zdecydowanie mniejsze.
Z kolei najczęściej wymieniane przez lekarzy somatyczne objawy depresji u osób starszych to chroniczne bóle głowy, brak apetytu, zaburzenia snu bądź nadmierna senność, płaczliwość, rozdrażnienie, niska sprawność intelektualna i fizyczna, brak jakiegokolwiek hobby. Za zdiagnozowanie depresji u osoby starszej musi odpowiadać wykwalifikowany specjalista. W żadnym wypadku nie może tego potwierdzić członek rodziny, ponieważ nie ma w tym względzie odpowiedniej wiedzy.