Depilacja laserowa – jak wygląda?

Depilacja laserowa – jak wygląda?

Depilacja laserowa – jak wygląda? Depilacja laserowa to jedna z metod usuwania niechcianego owłosienia z różnych części ciała. Wiele osób czuje się niekomfortowo z powodu uporczywego wzrostu włosów na pachach, łydkach lub w okolicy bikini. Chemiczne i mechaniczne metody usuwania owłosienia mają wiele wad, a efekty nie są zbyt trwałe.

Wyrywanie włosa z cebulki za pomocą wosku, cukru lub tradycyjnych depilatorów mechanicznych może być wyjątkowo nieprzyjemne. Kremy do depilacji mają ostry, nieprzyjemny zapach, często podrażniają skórę i mogą powodować szybkie odrastanie włosów. Dlatego depilacja laserowa jest tak kuszącą opcją. Praktycznie bezbolesne, z długotrwałym efektem… Jak wygląda zabieg depilacji laserowej? Jak przygotować i pielęgnować skórę po depilacji?

Jak działa depilacja laserowa?

Podczas depilacji laserowej niechciane włosy są usuwane dzięki wiązkom lasera wytwarzanym przez urządzenie. Wiązki światła, które wchodzą w kontakt ze skórą, są wychwytywane przez ciemny pigment zwany melaniną, który znajduje się w cebulkach włosów. Pod wpływem światła melanina zostaje trwale zniszczona i włosy wypadają wraz z cebulką. Właśnie z powodu trwałego uszkodzenia cebulki włosa depilacja laserowa nazywana jest depilacją trwałą.

Jakie są rodzaje depilacji laserowej?

Zazwyczaj kliniki i salony estetyczne oferujące tego typu depilację stosują do zabiegu metodę fototermolizy lub PLI. Ta ostatnia metoda, choć wykorzystuje intensywne światło pulsacyjne, technicznie nie jest laserem. Jest to jednak technika usuwania włosów wykorzystująca światło, dlatego często jest włączana do serii depilacji laserowej. IPL, ponieważ emituje światło w całym spektrum, a nie wąsko skupioną wiązkę jak laser, jest nieco mniej skuteczny, wymaga częstszych powtórzeń i działa lepiej na jaśniejszych włosach.

Metoda wykorzystująca laser (taki jak Sheer Light) opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy (czyli selektywnego uszkodzenia mieszków włosowych przez wysoką temperaturę w wyniku działania wiązki światła). Wiązka światła jest pochłaniana przez mieszki włosowe zawierające ciemny barwnik. Włosy anagenowe niszczą się wraz z cebulką, ale ta metoda jest bezpieczna dla skóry. Dzieje się tak, ponieważ laser może penetrować tkankę tylko na głębokość około 2 mm.

Kiedy można zastosować depilację laserową?

Depilacja laserowa – jak wygląda?
Depilacja laserowa – jak wygląda?

Depilacja laserowa to metoda usuwania niechcianego owłosienia w celach kosmetycznych. Może być stosowany do usuwania niechcianych włosów z dowolnego miejsca na ciele – twarzy, pach, okolic bikini, nóg. Coraz więcej mężczyzn decyduje się na usunięcie w ten sposób owłosienia na plecach lub klatce piersiowej. Poza względami kosmetycznymi lasery wykorzystywane są również do usuwania owłosienia ze wskazań medycznych. Może to być hirsutyzm lub zapalenie mieszków włosowych.

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie powinny poddawać się zabiegom depilacji laserowej. Przeciwwskazaniami są również choroby skóry (m.in. łuszczyca), oparzenia oraz epilepsja i nowotwory. Depilacji nie zaleca się również osobom z problemami z krzepliwością krwi lub rakiem. Przed zaplanowaniem procedury przeprowadzane są obszerne wywiady. Następnie musisz podać wszystkie istotne informacje o swoim stanie zdrowia.

Jak przebiega zabieg depilacji laserowej?

Zabiegi depilacji laserowej poprzedzone są wywiadem i konsultacją. Podczas zabiegu osoba wykonująca zabieg sprawdza parametry dotyczące rodzaju skóry i jej kondycji, rodzaju i koloru włosów, odcienia skóry itp. Dane te są następnie wykorzystywane do ustawienia najlepszych parametrów lasera. Parametry te są sprawdzane podczas kontrolowanego naświetlania niewielkiej części ciała. Sam proces wygląda następująco:

  • Obszar skóry poddawany zabiegowi znieczula się miejscowo (zwykle za pomocą żelu/maści), a następnie schładza (np. okładem żelowym).
  • Laser jest aktywowany, emitując wiązkę światła.
    Wybrane obszary skóry naświetlane są przez określony czas (od minut do godzin).
  • Po ustalonym czasie skóra może być podrażniona lub lekko opuchnięta. Może być widoczne zaczerwienienie.
  • Zabieg powtarzać co 3 tygodnie. Łącznie należy wykonać od 3 do 10 powtórzeń (w zależności od wrażliwości włosów na depilację, odcienia skóry, koloru i grubości włosów, wielkości leczonego obszaru).

Na co należy zwrócić uwagę po depilacji laserowej?

Po depilacji laserowej skóra może być podrażniona i wymaga delikatnej pielęgnacji. W pierwszych dniach po zabiegu warto zrezygnować z mydeł i mocnych kosmetyków. Do czyszczenia najlepiej używać wody lub łagodnego środka czyszczącego. Nigdy nie wystawiaj skóry na działanie silnego światła słonecznego po depilacji, ponieważ może to spowodować poważne oparzenia.

W przypadku utrzymującego się podrażnienia lub pieczenia w miejscu depilacji należy nawilżyć skórę delikatnym kremem dla dzieci. Uważaj, aby nie podrażnić depilowanego obszaru zbyt ciasnym ubraniem lub szorstkimi materiałami. Stan skóry powinien powrócić do normy w ciągu maksymalnie 2 tygodni.