Co wiemy o produkcji luster? Najwcześniejsze udokumentowane lata w historii ludzkości opiewały w różne fascynujące refleksje z wielu dziedzin. Niemal wszyscy znamy legendę Narcyza, która został oszołomiony swoim własnym odbiciem. Podobno ujrzał je przypadkiem w stojącej tafli wody. Od wielu lat lustra kojarzą się nam z przeróżnymi baśniami i opowieściami, które słyszeliśmy za dziecięcych lat. Lustra niewątpliwie przebyły drugą drogę, jeżeli chodzi o ich produkcję, użytek, a nawet samo miano miejsca kulturowego.
Niegdyś koncepcja lusterka była znana ludzkości poprzez bardzo dokładne wypolerowanie gładkiego metalu. Nie było to bezpośrednio szkło. W końcu jednak technologia pozwoliła nam małymi krokami dotrzeć do stworzenia lusterek łazienkowych i ręcznych. Już od ponad 300 lat służą nam jako dekoracja domu. Jeżeli jednak głębiej zastanowimy się nad rolą szkła, a nawet bezpośrednio luster, zrozumiemy, że pełnią ogromną funkcję w życiu każdego z nas. W końcu czym byłyby przemysł motoryzacyjny, chemiczny, a nawet budowlany, gdybyśmy nie opanowali budowy szkła w formie, którą obecnie znamy.
Czyli jak dokładnie produkuje się dziś szkło i lusterka i jak z nich korzystamy?
Lustra są dziś wykorzystywane nie tylko jako ozdoby i dodatki do bardziej zaawansowanych przedmiotów mechanicznych. Są nam potrzebne w wielu celach pragmatycznych. Wystarczy pomyśleć o dzisiejszym przemyśle medycznym. Lustra pomagają dokonać oględzin wyglądu, przeprowadzenia badań, aż w końcu zbudowania ogromnego, nowoczesnego wieżowca, który zajmując niewielką powierzchnię, jest w stanie zapewnić setki miejsc mieszkalnych. To wszystko za sprawą opracowania dynamicznej produkcji szkła. Dodatkowo nie moglibyśmy dziś wyobrazić sobie budowy przedmiotów, takich jak mikroskopy i lasery, gdyby nie technika produkcji luster na wysokim poziomie.
Jeżeli chodzi o samą budowę, z której korzystamy, natura dzisiejszego lustra nie tak bardzo odbiega od dawnych koncepcji. Lustra są po prostu wygładzonymi powierzchniami. Mają ciemne tło, które pozwala lepiej odbijać światło. Stopień odbijania światła nie różni się aż tak bardzo od dawnych, prowizorycznych luster z metalu lub po prostu znalezionej na polanie tafli wody, w której moglibyśmy się przejrzeć. Jednakże sam proces wykonania jest już o wiele dokładniejszy i zaawansowany.
Sprawdź koniecznie:
Prawdę mówiąc, gdy porównamy każdą znaną nam powierzchnię zdolną do odbijania obrazu, zauważymy, że będą one niezwykle podobnie działały. Wiemy jednak o tym, że sztuczne lustra towarzyszą ludzkości już od czasów średniowiecza. Najbardziej archaiczne z luster, były często bardzo gładko wypolerowaną bryłą metalu. Niestety w tamtym okresie prawa majątkowe do takich przedmiotów mieli jedynie najbogatsi obywatela lub szlachta i arystokracja. Był to również okres, w którym zapotrzebowanie na wynalazki nieustannie rosło. Produkcja szkła, chociaż w tamtym czasie niedoskonałego, zdobywała coraz większy popyt z uwagi na zapotrzebowanie na produkcję okularów, jak i lusterek.
Wiemy również o tym, że lustra nawet w średniowieczu pełniły funkcję pewnego rodzaju dekoracji. Świadczyły one o statusie i oznajmiały innym, jak bogata jest dana osoba. Niektóre z luster pokrywano na przykład metalami szlachetnymi, co wzbudzało dodatkowy respekt z uwagi na ogromną wartość takiego przedmiotu. Bardzo chętnie wykorzystywano wówczas srebro. Wypolerowana tafla lustra była z tyłu pokrywana srebrem, co dodawało produktowi oszałamiającej prezencji.
Okazuje się jednak, że w tamtych wczesnych czasach wyprodukowane szkło bardzo często było wypaczone. Z uwagi na niski stopień dostępnej technologii, niedoskonałe szkło deformowało widziany w nim obraz. Dopiero od niedawna opanowaliśmy wysoki poziom w przemyśle metalurgicznym, co pozwala nam na wykonanie idealnej, nieskazitelnej tafli. Stoją za tym maszyny wykorzystywane podczas takich prac. Dobrym przykładem tego, co dała nam ta technologią, są lustra naukowe, które pomagają w badaniach.
Materiały niezbędne do produkcji luster
Jak powszechnie wiadomo głównym, najważniejszym komponentem każdego lustra, który zapewnia mu oczekiwaną funkcjonalność, będzie szkło. Szkło jest materiałem, które można niezwykle dokładnie wypolerować. Wypolerować do stopnia, w którym jego powierzchnia zmieni się w materiał idealnie odbijający cząsteczki światła. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że szkło należy do plastycznych materiałów, z którymi łatwo jest pracować w momencie samej produkcji. Oznacza to, że pozwala na produkcję lusterek w dowolnym formacie. Dziś technologia pozwala nam osiągnąć każdy kształt, grubość, szerokość i wysokość, którą tylko zapragniemy uzyskać. Sama tafla szkła wykonana jest z połączenia krzemionki lub kwarcu, który musi zostać uprzednio stopiony. Produkcja polega na wylewaniu i wałkowania podgrzanego do ekstremalnie wysokich temperatur materiału. Po uformowaniu dowolnego kształtu należy odczekać, aż forma zastygnie, co w efekcie stworzy gotowe szkło na lustro. Należy jednak pamiętać, że będzie ono wymagało ostatecznie obsadzenia w przygotowanej ramie i wypolerowania.