Ostatnio bardzo popularnym zajęciem jest nurkowanie. Spotkać można coraz więcej osób pasjonujących się tym sportem. Co to jest nurkowanie i jaka jest jego historia?
Na czym polega nurkowanie?
Najprostsza definicja słowa nurkowanie mówi to tym, że opisuje ono po prostu aktywność jaką jest przebywanie pod powierzchnią wody. I owszem, jeśli wstrzymamy oddech i zanurzymy głowę pod taflę wody przebywając w wannie, teoretycznie możemy powiedzieć, że zanurkowaliśmy. Jednak w rzeczywistości nurkowanie jest dużo bardziej skomplikowaną aktywnością, z którą wiąże się wiele interesujących historii.
Skąd wziął się pomysł na nurkowanie?
Dziś w wielu miejscach możemy znaleźć kursy nurkowe. Odbywają się one zarówno w pobliżu interesujących, naturalnych akwenów wodnych, jak i w okolicy niektórych sztucznych zbiorników. Czy jednak tak było zawsze? Niezupełnie. Dziś nurkowanie jest zazwyczaj sportem i fantastyczną rozrywką. Dawniej bywało po prostu koniecznością. Podstawową potrzebą dla jakiej ludzie nurkowali było oczywiście zdobywanie pożywienia. Umożliwiało to nie tylko łowienie ryb, które można zdobyć przecież również z powierzchni wody. Chodziło przede wszystkim o kryjące się na dnie zbiorników wodnych, bogate w mikroelementy i składniki spożywcze skorupiaki. Gdy podstawowe potrzeby zostały zaspokojone, przyszedł czas na wykorzystanie nurkowania do dalszych celów. Należał do nich między innymi handel. Z dna akwenu można było wydobyć nie tylko jedzenie, ale także cenne ozdoby. Masy perłowe wykorzystywano do zdobień już wiele wieków przed wybiciem naszej ery. Dowodzi to temu, jak starą sztuką jest nurkowanie. W żaden inny sposób nie dało się wejść w posiadanie pereł. Źródła historyczne donoszą także, że nurkowanie często wykorzystywane było w trakcie prowadzenia potyczek i wojen. Przemieszczanie się jednostek wojsk pod wodą było bardzo sprytnym sposobem na przeprowadzanie niektórych kreatywnych operacji wojennych. Oczywiście tego typu nurkowanie odbywało się bez specjalistycznego sprzętu. Nurkowie zdani byli na wydajność swoich własnych płuc. Prawdopodobnie odbywali jakiegoś rodzaju kursy nurkowe, które pozwalały zgłębić tajniki optymalnego poruszania się pod wodą, ale na tym koniec. Prawdopodobnie pierwszy aparat do oddychania pod wodą skonstruował dopiero Leonardo da Vinci. Działo się to około 1500 roku i chociaż projekty położyły fundamenty pod dalszy rozwój tej dziedziny, same w sobie nie były zbyt udane. Bardzo wielu badaczy przez stulecia rozwijało ideę zapoczątkowaną przez Leonardo, a zaczerpniętą prawdopodobnie ze starożytnych źródeł. Przez długi czas eksperymenty kończyły się niepowodzeniem, wreszcie jednak rozwój nauki umożliwił stworzenie pierwszych sprzętów faktycznie umożliwiających nurkowanie. Ostatecznie funkcjonalny projekt skafandra nurkowego powstał dopiero w XIX wieku. We Francji i Anglii dokonywano pierwszych zanurzeń, które kończyły się sukcesem. Skafandry te były jednak ciężkie i nieporęczne. Nie pozwalały na pływanie i poruszanie się w swobodny sposób. Na swój sposób przypominały bardziej skafandry kosmiczne, niż dzisiejsze stroje do nurkowania. Z czasem rozwijała się jednak zarówno technologia, jak i fizyka oraz wiedza o ludzkim ciele. Umożliwiało to wynajdywanie coraz to bardziej funkcjonalnych sprzętów, a wkrótce i rozwinięcie różnych dziedzin nurkowania.
Jakie są rodzaje nurkowania?
Kurs nurkowania dla początkujących może dotyczyć najróżniejszych stylów, w jakich uprawiany jest ten rodzaj sportu. Najczęściej będziemy mieć jednak do czynienia z następującymi rodzajami nurkowania:
- Nurkowanie bezdechowe,
- Snorkeling,
- Nurkowanie jaskiniowe,
- Nurkowanie wrakowe.
Nurkowanie bezdechowe nie wymaga żadnego sprzętu, ponieważ opiera się na sile naszych płuc. Polega ono na tym, że nabieramy powietrze do płuc i schodzimy pod wodę na tak długo, na jak długo wystarcza nam zaczerpniętego powietrza, a następnie wynurzamy się na powierzchnię po kolejną porcję tlenu. Snorkeling jest prawdopodobnie najpopularniejszym stylem nurkowania uprawianym obecnie na świecie. Uprawia się ten rodzaj nurkowania szczególnie w miejscach, w których woda jest czysta, a zatem widoczność bardzo dobra. A to dlatego, że właśnie taka jest idea tego stylu – oglądanie podwodnego świata. Osoby uprawiające tego typu nurkowanie wyposażone w maskę i rurkę zanurzają głowę w wodzie i oglądają podwodny świat. Maska zabezpiecza oczy przed dostaniem się do nich wody, a rurka umożliwia oddychanie bez wynurzania głowy. Nurkowanie jaskiniowe jest wyjątkowe pod tym względem, że wiąże się z zapuszczaniem w trudniej dostępne podwodne rejony. Mówimy tu przede wszystkim o wszelkich grotach i jaskiniach. Czasami także w trakcie tego typu przygód spenetrować możemy zalane korytarz i sztolnie. Jest to dosyć wymagający rodzaj nurkowania. Potrzebujemy nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale także dobrej umiejętności orientacji w terenie i wyczucia czasu. Podobnie jest w przypadku nurkowania wrakowego, przy którym penetrujemy nie korytarze i jaskinie, ale zatopione wraki jednostek pływających.