Co to jest konsultacja psychologiczna?

Co to jest konsultacja psychologiczna?

Konsultacja psychologiczna jest to nic innego, jak forma pomocy, która jest krótkoterminowa. Ta forma pomocy może charakteryzować się uzyskaniem odpowiednich informacji przez pacjenta na temat nurtujących go pytań, ale również jest to pomoc w stosunku do osób, które borykają się z konkretnymi dylematami. W chwili obecnej bardzo dużą popularnością cieszą się także konsultacje psychologiczne online.

Co to jest konsultacja psychologiczna?
Co to jest konsultacja psychologiczna? – Prawda

Czym powinien charakteryzować się dobry psycholog?

Dobry psycholog to przede wszystkim taka osoba, która potrafi w odpowiedni sposób wysłuchać swojego pacjenta i doradzić mu najlepsze wyjście z danej sytuacji. Psycholog, który pełni swój zawód w sposób profesjonalny powinien również zawsze odnosić się z pełnym szacunkiem do swojego rozmówcy, a także musi być odpowiedzialny, rzetelny, uczciwy oraz kompetentny. Profesjonalny psycholog powinien także w pełni zagwarantować swojemu pacjentowi, że jego sesje są w pełni obiektywne, jak również poparte wiedzą naukową.

W jaki sposób przebiega konsultacja psychologiczna?

Jeżeli chodzi o przebieg konsultacji psychologicznej to należy przede wszystkim zaznaczyć to, że polega ona na rozmowie z wykwalifikowanym psychologiem. Rozmowa taka może dotyczyć wielu aspektów, do których można zaliczyć między innymi: przyczyny danego zgłoszenia, przeżywanych objawów zaburzeń psychicznych, jak również innych przeżywanych trudności.  Podczas konsultacji psychologicznej, psycholog rozpoczyna rozmowę od zadania kilku kluczowych pytań, które dotyczą sfery życia danego pacjenta, jego dotychczasowych doświadczeń, jak również relacji z innymi osobami. Dzięki temu psycholog ma możliwość zapoznania się z pewnymi cechami charakterystycznymi danego pacjenta. Ważną informacją jest również to, aby spotkanie z psychologiem mogło przynieść wymierne skutki to najczęściej potrzeba minimum trzech konsultacji psychologicznych. Dzieje się tak, ponieważ wyłącznie podczas jednego spotkania psycholog nie będzie w stanie dokładnie stwierdzić co nam dolega i pomóc nam w rozwiązaniu danego problemu. Jeżeli chodzi o czas trwania jednej sesji konsultacji psychologicznej to trwa ona około 50 minut. Po pierwszych dwóch sesjach pacjent ma możliwość wyboru, jaka forma dalszej pomocy psychologicznej będzie dla niego najbardziej odpowiednia, a więc czy będzie to psychoterapia grupowa, psychoterapia indywidualna https://psychoterapeuta-gdynia.pl/terapia-indywidualna/, czy też psychoterapia rodzinna.

Co można zyskać poprzez konsultację psychologiczną?

Poprzez konsultację psychologiczną można zyskać przede wszystkim spokój wewnętrzny. Osoby, które decydują się na taką formę terapii mają szansę o wiele bardziej zrozumieć siebie, jak również swoje problemy. Pacjent przez podjęcie takiej terapii ma sposobność na zmianę swojego dotychczasowego życia, które nie przynosiło mu radości. Każdego roku coraz więcej osób decyduje się na konsultacje psychologiczne.

Kiedy należy udać się do psychologa?

Do psychologa powinniśmy udać się zawsze wtedy, kiedy czujemy, że nie jesteśmy w stanie samemu poradzić sobie z danym problemem, bądź w sytuacji, gdy jest coś, co nas nadmiernie martwi i przyczynia się do stanu przygnębienia. Otóż należy zaznaczyć, że konsultacja psychologiczna będzie niezbędna w sytuacji, gdy jesteśmy przekonani, że nic nie zmieni się w naszym życiu na lepsze, jak również wtedy, gdy uważamy, że nasze życie nie ma już żadnego sensu. Szczególnymi sytuacjami, kiedy powinniśmy skonsultować się z psychologiem są:

  • odczuwanie trudności w budowaniu relacji z innymi ludźmi
  • odczuwanie zbyt silnych emocji, które są nieadekwatne do danej sytuacji
  • borykanie się z trudnymi sytuacjami w życiu, z którymi nie jesteśmy w stanie sami się uporać
  • doświadczanie objawów nerwicowych
  • doświadczenie objawów lękowych
  • borykanie się z innymi powodami, które przyczyniają się do subiektywnego odczuwania cierpienia

Na co należy się przygotować idąc na pierwszą konsultację psychologiczną?

Osoby, które jeszcze nigdy nie były na jakiejkolwiek konsultacji psychologicznej odczuwają stres, ponieważ nie wiedzą, na czym tak naprawdę takie spotkanie z psychologiem polega i jak się do niego w odpowiedni sposób przygotować. Otóż, należy zaznaczyć, że podczas pierwszego spotkania nie należy obawiać się niczego złego, ponieważ będzie to zwykła rozmowa o naszym życiu. Psycholog musi zadać nam kilka osobistych pytań, aby poznać nas i nasze postrzeganie otaczającego nas świata. Dzięki temu będzie on w stanie stworzyć nas profil psychologiczny, który będzie grał kluczową rolę w dalszych spotkaniach. Jednakże, jeżeli zbyt mocno obawiamy się spotkania z psychologiem to udając się na takie spotkanie możemy na wstępie powiedzieć mu o naszych odczuciach, a wtedy psycholog z pewnością o wiele bardziej delikatnie podejdzie do zadawanych nam pytań. Trzeba również pamiętać, że konsultacja psychologiczna nie jest niczym złym i nie powinniśmy się wstydzić tego, że uczęszczamy na takie spotkania, ponieważ każdego roku coraz więcej osób decyduje się na takie działanie. Najważniejsze jest to, aby nasze zdrowie psychiczne w jak najszybszym tempie uległo poprawie.

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl