Biała komoda – jakie uchwyty?

Biała komoda – jakie uchwyty?

Białe meble pasują do wszystkiego i trudno znaleźć styl, w którym nie zagrzeją miejsca. Dodatkowo rozjaśniają i optycznie powiększają pomieszczenie, w którym stoją. Warto zdecydować się na ten kolor zwłaszcza w przypadku mebli o dużych gabarytach, takich jak komoda. Pozostaje jednak pytanie – jakie uchwyty będą najlepsze do białej komody?

Jaki kolor uchwytów wybrać?

Kolor jest jednym z najważniejszych elementów przy wyborze uchwytów. Nawet te o najpiękniejszych kształtach i idealnie dobranych rozmiarach będą szpeciły pomieszczenie, jeśli nie poświęcimy chwili na wybór odpowiedniego koloru.

Jasne uchwyty

Choć intuicja podpowiada, że lepiej zdecydować się na kontrast, to w rzeczywistości są wnętrza, w których jasne uchwyty do białej komody doskonale się sprawdzą. Będzie tak szczególnie wtedy, kiedy całe otoczenie utrzymane jest w lekkich, delikatnych kolorach. Pamiętajmy jednak wówczas, by uchwyty tonem odpowiadały większości wystroju pomieszczenia. Sprawdzić się tu może szczególnie dobrze różowe złoto lub jasny brąz.

Duży kontrast

Jednak są także wnętrza, które skorzystają na dobrym, wyraźnym kontraście. Jeśli patrząc na naszą sypialnie mamy wrażenie, że wszystko jest zbyt jasne i brakuje w niej jakiegoś zdecydowanego akcentu, to tutaj właśnie mamy pole do popisu. Wybór czarnych uchwytów do białej komody może być w takim wypadku strzałem w dziesiątkę.

Jaki rozmiar uchwytów wybrać?

Kolor to nie wszystko. Poza nim uchwyty mają również różne rozmiary. Warto pamiętać, że ich wielkość ma wymiar nie tylko estetyczny, ale i praktyczny.

Duże uchwyty

Szerokie uchwyty, czasem zajmujące nawet całą szerokość szuflady, są ostatnio bardzo modne. Niewątpliwie potrafią ożywić biały mebel, jednocześnie optycznie go poszerzając. Jest to więc dobry wybór, jeśli naszym celem jest komodę wizualnie wydłużyć. Sprawdzi się też jeśli jesteśmy osobami podążającymi za najnowszymi trendami mody.

Takie rozwiązanie jest też bardzo praktyczne. Podłużne uchwyty będą wygodne dla wszystkich, niezależnie od rozmiaru ich dłoni. Z łatwością otworzy je zarówno dziecko o drobnych rączkach, jak i osoba dorosła o potężnych dłoniach.

Małe uchwyty

Małe uchwyty mają swój niewątpliwy urok. Drobne i nieprzytłaczające, mogą stanowić delikatny, ozdobny akcent na białym meblu. Często najlepiej sprawdzą się przy niedużych meblach. Jeśli umieścimy je na wielkiej komodzie, malutkie gałki mogą sprawiać dosyć komiczne wrażenie, lepiej więc tego unikać.

Wybierając małe uchwyty, koniecznie należy zastanowić się nad ich praktycznością. Jeśli będą zbyt małe, a w dodatku wykonane ze śliskiego, gładkiego materiału, otwieranie komody może nastręczać trudności. Pamiętajmy, że komoda ma być przede wszystkim praktyczna i funkcjonalna. Nawet najpiękniejsze uchwyty szybko staną się utrapieniem, jeśli nie będzie można ich wygodnie używać.

Mieszane uchwyty

Na rynku możemy spotkać obecnie także komody z mieszanymi uchwytami. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z poziomą komodą, na której zabudowę składają się zarówno szuflady, jak i szafki. Miejmy jednak na uwadze, że jest to bardzo odważna decyzja, która może poważnie zaburzyć kompozycję mebla.

Jaki materiał wybrać?

Ostatnią decyzją, jaką musimy podjąć, jest wybór materiału. Optymalnie będzie, jeśli wszystkie uchwyty w komodzie wykonane będą z tego samego tworzywa. Nawet jeśli zdecydujemy się na różne kolory lub kształty – materiał powinien być tym, co zagwarantuje spójność designu.

Drewno

Drewniane uchwyty znajdziemy zazwyczaj na drewnianych komodach. W zależności od inwencji twórczej rzemieślnika, mogą to być zarówno gałki, jak i podłużne rączki. Drewno ma swój niepowtarzalny charakter, wiele osób lubi więc takie wykończenia.Pamiętajmy jednak, ze nie stanowi ono najbardziej solidnego i odpornego na zniszczenia materiału. Drewniane rączki łatwo obić, a materiał ten z czasem może się odkształcać. Może to być powodowane zarówno warunkami otoczenia, na przykład stopniem wilgotności powietrza, jak i po prostu częstym użytkowaniem.

Metal

Zupełnie inaczej jest w przypadku metali. Tego typu rączki służyć będą długo i nie ma ryzyka, że ulegną szybkiemu zniszczeniu czy odkształceniu. W przypadku metalu bardzo łatwo jest też zmienić kolor uchwytów, gdy zajdzie taka potrzeba. Wystarczy po prostu pociągnąć je wówczas farbą o odpowiednim kolorze.

Jednak zazwyczaj gdy decydujemy się na metal, to właśnie on stanowić ma o kolorze uchwytu. Bardzo popularne są ostatnio uchwyty z brązu, miedzi, cyny, lub po prostu stali. Te ostatnie zwykle pozostawia się połyskujące, z lustrzanym odbiciem, podczas gdy wcześniejsze najlepiej wyglądają, kiedy są matowe.

Takie uchwyty najczęściej malujemy dopiero wtedy, gdy chcemy by imitowały jakiś drogi materiał – na przykład srebro lub złoto.

Co jeśli wybierzemy źle?

To zadziwiające, że wybór tak niewielkiego elementu może przysparzać tyle kłopotu. Jednak nie musimy zbytnio się obawiać popełniania błędów. Uchwyty to jeden z tych elementów komody, które najłatwiej jest wymienić. Jeśli po czasie uznamy, że wybrane przez nas rączki prezentują się źle, lub po prostu zmienimy wystrój otoczenia – nic straconego. Nie musimy wymieniać całej komody. Wystarczy śrubokręt i odrobina kreatywnej energii, by wykręcić poprzednie uchwyty i zastąpić je nowymi.