Bariery mikrofalowe do ochrony zewnętrznej – ochrona zewnętrzna budynków wiąże się z koniecznością wykorzystania specjalnych środków technicznych, których zadaniem jest prawidłowe działanie w innych warunkach środowiskowych niż te, które występują w monitorowanych pomieszczeniach. Wśród sprzętu oferowanego na rynku należy wyróżnić bariery mikrofalowe do ochrony zewnętrznej.
Bariery mikrofalowe do ochrony zewnętrznej
Do najciekawszych rozwiązań należą bariery mikrofalowe identyfikujące intruza na podstawie zjawiska tłumienia energii kierowanej przez wiązkę promieniowania elektromagnetycznego w ramach częstotliwości promieniowania optycznego. Taka bariera składa się głównie z dwóch elementów: nadajnika emitującego promieniowanie oraz odbiornika. Każdy rodzaj bariery podczerwieni działa na innej długości fali.
Obecność barier mikrofalowych w systemie alarmowym skutecznie zwiększa bezpieczeństwo obiektu. Emitowane mikrofale odbijają się od obiektów, z którymi się zderzają i wracają do odbiornika. Jeżeli w zasięgu czujnika pojawi się poruszający się obiekt, zmienia się częstotliwość fal i czujnik przesyła informację o intruzie do centrali alarmowej.
Czujka należy do grupy dwupozycyjnych urządzeń do detekcji wiązką radiową. Zasada działania detektora polega na wytworzeniu w przestrzeni między nadajnikiem a odbiornikiem pola, które tworzy trójwymiarową strefę detekcji. Czujka zapewnia ciągłą, całodobową pracę i zachowuje swoje właściwości w temperaturze otoczenia.
Gdzie są wykorzystywane bariery mikrofalowe do ochrony zewnętrznej?
Bariera mikrofalowa tworzy obszar ochrony dla danego miejsca, niedostrzegalny dla ewentualnych intruzów. System w krótkim czasie jest w stanie wykryć obecność osób niepowołanych do wejścia na dany teren. Bariery mikrofalowe są wykorzystywane do ochrony zewnętrznej zarówno na posesjach prywatnych jak i w zakładach produkcyjnych oraz na terenie niewielkich firm. Mogą mieć wiele zastosowań.
Obecnie na rynku dostępne są bariery mikrofalowe które mają różny zasięg (nawet kilkaset metrów) oraz różny stopień zaawansowania. Gdzie można zastosować modele o mniejszym zasięgu? Na pewno na tarasach, bramach, ścianach, na małych posesjach. System sprawdza się w sytuacji, gdy włamywacz chce dostać się do budynku przez okno.
Gdzie można zastosować bariery mikrofalowe o znacznym stopniu zaawansowania? W tym przypadku systemy ochrony zewnętrznej znajdują zastosowanie w zakładach karnych, na lotniskach, dużych fabrykach i w rafineriach. Takie systemy są również wykorzystywane przez wojsko, centra handlowe oraz do ochrony korytarzy, rusztowań i tuneli.
- czujki zewnętrzne alarmowe https://rcse.pl/varya-perimeter/
- czytniki rfid https://rcse.pl/kontrola-dostepu-2/
- system wizualizacji https://rcse.pl/systemy-wizualizacji/
- system wizualizacji procesów przemysłowych https://rcse.pl/ochrona-obrazow-i-dziel-sztuki-2/
Na czym polega działanie bariery mikrofalowej do ochrony zewnętrznej?
Działanie bariery mikrofalowej do ochrony zewnętrznej nie jest tak bardzo skomplikowane. Wiąże się z wytwarzaniem wiązki elektromagnetycznej za pomocą mikrofali o dużej częstotliwości, a następnie jej przekazanie z nadajnika do odbiornika. To powoduje, utworzenie strefy ochrony o znacznym poziomie czułości, niewidocznej dla człowieka. Co się dzieje, gdy odbiornik odbierze sygnał posiadający inne właściwości niż ten przekazywany przez nadajnik? Na początku jest on dokładnie analizowany. Jeśli przyczyną jego powstania nie jest ruch zwierząt, pogody lub roślin następuje uruchomienie alarmu, który jest przesyłany drogą analogową bądź też cyfrową.
Jak dochodzi do odróżnienia działalności zwierząt lub warunków atmosferycznych od podjęcia działań zmierzających do wtargnięcia na posesję? Przyczyniają się do tego nowoczesne algorytmy do przetwarzania sygnałów zawarte w barierach mikrofalowych. Ten rodzaj systemu ochrony zewnętrznej jest odporny na różne manipulacje dokonywane z zewnątrz. Producent barier mikrofalowych zaleca ich zainstalowanie do ochrony zewnętrznej mieszkań, domów prywatnych, dachów, ścian a także przedsiębiorstw z różnych branż. W każdym przypadku system będzie informował o próbie wtargnięcia na chroniony obszar. Bariery mikrofalowe dają możliwość rozpoznania czy jest to intruz czy też fałszywy alarm.
Bariery mikrofalowe do ochrony zewnętrznej – cechy charakterystyczne
- Wysoka odporność na zakłócenia.
- Dopasowanie detektora do ukształtowania terenu, dzięki dostępnym korektom.
- Detektor działa stabilnie pod wpływem silnych pól elektromagnetycznych.
- Pozwala wykryć intruza poruszającego się, pełzającego.
- Prostota i niezawodność punktów mocowania.
- Możliwość podłączenia do różnych paneli bezpieczeństwa.
Czujka zapewnia wyemitowanie powiadomienia o alarmie, gdy:
- Osoba przekracza strefę detekcji.
- Spadek napięcia zasilania poniżej normy.
- Jednoczesny zanik napięcia sieciowego i zasilania awaryjnego.
- Próba otwarcia obudowy.
- Próba zamaskowania odbiorczej jednostki detektora.
- Próba demontażu detektora.
- Awaria jednostek detektora.
Od czego zależy zasięg bariery mikrofalowej https://www.skatur.pl/systemy-zabezpieczen/ do ochrony zewnętrznej? Jest to zależne od wielu elementów: odległość między urządzeniami, model i zasięg anteny, czułość systemu ochrony. Nie można oszukać urządzenia, ponieważ wszystkie działania zmierzające do zakrycia czujki czy też jej przesunięcia są natychmiast wykrywane i przekazywane do systemu. Ta innowacyjna konstrukcja daje także możliwość wyłapania innych prób wtargnięcia lub manipulacji. Czujka reaguje, gdy ujawni nieprawidłowości w postaci przenoszenia, działań zmierzających do zniszczenia czy otwierania urządzenia.