Badania geotechniczne co to jest

 Badania geotechniczne co to jest

Kiedy chcemy budować dom jednorodzinny, niezależnie od tego, czy będzie on mały, czy duży, musimy spełnić bardzo dużo formalności. Ostatnimi czasy doszła do tego jeszcze jedna formalność, a mianowicie taka, że zanim zaczniemy budować, musimy najpierw wykonać badania geotechniczne gruntu. Czym są wymienione wyżej badania gruntu pod budowę, ile kosztują oraz czy naprawdę są nam koniecznie potrzebne, a jeśli tak to do czego?

Czym jest badanie geotechniczne gruntu?

Badania geologiczne nazywane również badaniami geotechnicznymi, jeszcze do niedawna wcale nie były obowiązkowe, a na pewno nie były obowiązkowe, kiedy to chcieliśmy budować zwykły dom jednorodzinny. Stały się jednak obowiązkowe całkiem niedawno. Wiele osób podejrzewa (w opinii ekspertów jednak błędnie), że badania geotechniczne gruntu stały się obowiązkowe, przede wszystkim dlatego, aby inwestorom utrudnić życie, i aby dać zarobek firmom, które wykonują ekspertyzy budowlane http://www.gco-consult.com/www/pl/oferta/geologia-inzynierska.html. Na temat tego, czy są one nam faktycznie potrzebne, będziemy pisać niżej, a na razie skupimy się na tym, czym są badania geotechniczne gruntu. Firma geologiczna wykonuje badanie geotechniczne gruntu po to, aby ocenić, w jakim stopniu grunt, który zamierzamy zabudować, nadaje się pod inwestycję budowlaną. Badanie takie określa przede wszystkim nośność gruntu oraz jego warunki hydrotechniczne, czyli między innymi poziom wód gruntowych. Jest to kluczowe, ponieważ może się okazać, że inwestycja, którą chcemy zrealizować, może na danej działce być niemożliwa do wykonania. Czasem okazuje się, że tak naprawdę będziemy musieli dość mocno zmodyfikować projekt, aby na konkretnym gruncie mógł on zostać zrealizowany. W węższym ujęciu można wykonać na przykład tylko badania pod studnie http://www.gco-consult.com/www/pl/oferta/geologia-inzynierska.html lub pod oczyszczalnię ekologiczną.

Czy opinia hydrogeologiczna jest nam potrzebna?

Podstawowe badanie geotechniczne gruntu, które przeprowadzi nam firma geologiczna http://www.gco-consult.com/ lub geotechniczna (ponieważ funkcjonują one pod tymi dwoma nazwami), będzie dotyczyć chyba 90% inwestorów, którzy chcą zbudować dom jednorodzinny. Są to tak naprawdę badania podstawowe, czyli jak wyżej opisano, będą obejmować tylko i wyłącznie badanie poziomu wód gruntowych oraz nośność podłoża. Tak naprawdę to z punktu widzenia inwestora, jest to dla nas bardzo korzystna rzecz, wykonać takie badanie geotechniczne i właściwie powinniśmy je zlecić, jeszcze zanim kupimy od kogokolwiek działkę budowlaną. Badanie geotechniczne gruntu, najczęściej mieści się w przedziale cenowym 1500-2000 zł. Jeżeli zatem chodzi o koszty, to koszty te mogą wydawać się duże, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę całość inwestycji budowlanej (czyli koszt zakupu działki oraz budowy domu), to tak naprawdę właściwie gubią się one w tej kwocie. Mogą jednak być dla nas bardzo dobrym zabezpieczeniem. Weźmy pod uwagę taką sytuację. Chcemy kupić działkę budowlaną o wartości około 50 000 zł i kupimy ją, ale nie wykonamy wcześniej badania geotechnicznego gruntu. Kiedy staramy się o zgodę na budowę, okazuje się, że musimy takie badanie wykonać. Okazuje się, że projekt, który kupiliśmy, nie może zostać w ogóle zrealizowany do naszej działce w takiej formie, w jakiej zamierzaliśmy. Czyli na przykład, jeżeli chcemy zbudować dom z podpiwniczeniem, może się okazać, że poziom wód gruntowych jest na tyle wysoki, że piwnica będzie notorycznie zalewana. Będziemy musieli wtedy pokryć koszt przerobienia projektu albo zdecydować się na dodatkowe i kosztowne odwodnienie terenu. Dodatkowo możemy nie zbudować takiego domu, jaki byśmy chcieli, więc jest to dla nas bardzo niekorzystna informacja. W takiej sytuacji albo musimy pogodzić się ze zmianą planów, albo spróbować sprzedać działkę budowlaną. Jednak działka budowlana, która ma już wykonane badanie geotechniczne, i które jest niezbyt pomyślne, niestety nie będzie już kosztować 50 000 zł, tylko na przykład 30 000 zł. Można by więc powiedzieć, że gdybyśmy wykonali badanie geotechniczne gruntu, stracilibyśmy dziesięciokrotnie mniej.

W jaki sposób wykonuje się badanie geotechniczne gruntu?

Badanie geotechniczne gruntu polega przede wszystkim na wykonaniu kilku lub w przypadku dużych działek, kilkunastu odwiertów geologicznych. Na ich podstawie określa się skład geologiczny działki, nośność podłoża oraz wysokość wód gruntowych. W niektórych sytuacjach może się okazać, że badanie takie należy wykonać na przykład dwukrotnie w różnych porach roku, po to, aby sprawdzić, czy działka nie będzie zalewana w zależności od zmieniających się pór roku. Oczywiście samo badanie to nie wszystko. Firma lub technik geotechniczny, który będzie wykonywał nam tego typu usługi, musi sporządzić nam odpowiedni raport z badania geotechnicznego. W raporcie musi znaleźć się mapa, wraz z zaznaczonymi odwiertami oraz dokładny opis wyników badań. Określone zatem musi być, z czego składa się podłoże działki, jak wysoki jest poziom wód gruntowych oraz jaka jest nośność podłoża. W opisie tym powinny również znaleźć się zalecenia, dotyczące zrealizowania przyszłej inwestycji, czyli między innymi sugestie dotyczące tego, jaki rodzaj fundamentu należy zastosować.